Galerie dookoła świata: Londyn, Lizbona, Bratysława

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 18:46
- W Muzeum Coleçao Berardo zobaczymy wystawę, która łączy dwa zupełnie różne kraje Chiny i Portugalię - zapowiadała dziennikarka Czwórki Dominika Klimek.
Audio
  • Wystawy w galeria na świecie. Poleca Dominika Klimek (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pexels/Pixabay

- "Saudade" to wystawa autorstwa japońskiej profesor sztuki i kustosza Muzeum Sztuki Współczesnej Yuko Hasegawa - mówiła Rita Lougares, dyrektor artystyczna Muzeum Colecção Berardo.

- Miała pomysł, żeby połączyć portugalskich i chińskich artystów. Założyła, że dziś jest to możliwe dzięki globalizacji, która sprawiła, że artyści mają podobne obszary zainteresowań i spostrzeżenia. Do współpracy zaproszono 16 artystów, których poproszono o zdefiniowanie pojęć różnorodności i dwuznaczności i połączenie ich z pojęciem "saudade", które określa poczucie straty. Coś, co utraciliśmy, a czego już nie ma - wyjaśniała.

Czy z łatwością da się rozpoznać prace twórców z dwóch różnych kontynentów? Jak zdefiniowali zaproponowane przez kuratorkę wystawy pojęcia? Na ten temat rozmawialiśmy w audycji.

Opowiedzieliśmy także o renesansowej wystawie "Mantegna and Bellini" w Galerii Narodowej w Londynie, odwiedziliśmy także Słowacką Galerię Narodową. Co w niej znaleźliśmy? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Dominika Klimek

Gość: Rita Lougares (dyrektor artystyczna Muzeum Colecção Berardo)

Data emisji: 12.12.2018

Godzina emisji: 10.10

ac

Czytaj także

Malarstwo w VR, renesansowe poczucie humoru, sztuka projektowa w szkle - co w galeriach na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 14:10
- Zaczynamy od cyber-wycieczki po brytyjskiej galerii narodowej, jednej z pierwszych na świecie, które umożliwiły zwiedzającym wirtualny spacer wśród eksponatów - zapraszała dziennikarka Czwórki Dominika Klimek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie dookoła świata: Andy Warhol w Sztokholmie i nowe spojrzenie na chorwacki design

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 13:27
Na początek zaglądamy do Zagrzebia, gdzie w Muzej Mimara możemy oglądać prace bośniackiego fotografa Zorana Filipovića.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekcja mody Diora i motywy animalistyczne w kulturze

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 16:35
- Zaczynamy od podróży do Denver, gdzie przyglądamy się wystawie "Zwierzęta w sztuce", a te, występują tam pod wieloma postaciami - mówiła dziennikarka Czwórki Dominika Klimek. 
rozwiń zwiń