Elektoralna - kiedyś droga na zamek, dziś do kultury

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 13:21
- Jesteśmy dumni z naszej siedziby, gdzie dzieje się bardzo dużo, a będzie się działo jeszcze więcej - mówi dyrektor Mazowieckiego Instytutu Kultury. - Chcemy nawiązywać do miejsca w którym jesteśmy - dodaje.
Audio
  • Beata Polaczyńska, dyrektor Mazowieckiego Instytutu Kultury opowiada o tym wyjątkowym miejscu (Stacja Kultura/Czwórka)
Zamek Królewski w Warszawie
Zamek Królewski w WarszawieFoto: TTstudio/Shutterstock

- Mamy taką ambicję żeby oprócz kontynuacji dotychczasowych projektów, nawiązać naszą działalnością do burzliwej, fascynującej, ale krótkiej historii ulicy Elektoralnej w Warszawie - mówi Beata Polaczyńska. - Dziś jest to ulica cicha i spokojna. Jesteśmy dociekliwy i ciekawi tego, jak nasz budynek i instytucja wpisała się w historię tego miejsca - dodaje. 

Ulica Elektoralna została włączona do Warszawy pod koniec XVIII wieku. Jej nazwa pochodzi od przejazdów królów elekcyjnych, którzy właśnie tą drogą podążali na Zamek Królewski. Ulica latami zyskiwała na znaczeniu, szybko pojawili się na niej kupcy i rzemieślnicy. Gość Kasi Dydo przypomina jeden z zapisów Ogólnopolskiego Klubu Filokartystów (kolekcjonerów pocztówek), w którym wymienione są liczne zakłady, fabryki, wytwórnie czy składy. 

- Ta historia inspiruje i fascynuje do dziś - mówi dyrektor Mazowieckiego Instytutu Kultury. - To dziedzictwo nas inspiruje, żeby robić nowoczesne wydarzenia - dodaje. Jakie wydarzenia zapowiada gość Czwórki? Co nas czeka w przygotowywanym tygodniu otwarcia Mazowieckiego Instytutu Kultury? O tym m.in. w rozmowie ze "Stacji Kultura". 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Beata Polaczyńska (dyrektor Mazowieckiego Instytutu Kultury)

Data emisji: 21.02.2019

Godzina emisji: 11.17

pj/ac

Czytaj także

Polskie eksponaty z Nowego Jorku w Muzeum Historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 14:27
Muzeum Historii Polski, dzięki darowi Marii Starczewskiej-Lambasa stało się – obok Muzeum Polskiego w Chicago – posiadaczem największej i najciekawszej kolekcji obiektów z polskiego pawilonu Wystawy Światowej w Nowym Jorku 1939 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Warszawa Warsaw". Przewodnik po miejscach niezwykłych

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 13:59
- Czuję, że warszawiacy mają silny lokalny patriotyzm. Ciągle chcemy tu być, a nasze miasto wciąż nas cieszy. Jest wiele nowych inicjatyw, Warszawa wciąż żyje i się rozwija, jest tu wiele do odkrycia - mówiła Agnieszka Kowalska, współautorka przewodnika "Warszawa Warsaw".
rozwiń zwiń