Komu bije Big Ben? Brytyjczycy jakich nie znamy

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 15:40
- Zawsze marzyłam o tym, żeby spotkać się z kobietą, której głos towarzyszy Londyńczykom w metrze. Kiedy wreszcie mi się udało, dowiedziałam się, co zrobić, żeby brzmieć jak "chrupiące brytyjskie jabłko" - śmieje się Milena Rachid Chehab, autorka książki "Komu bije Big Ben. Brytyjczycy w sosie własnym".    
Audio
  • Jak są "Brytyjczycy w sosie własnym"? (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ESB Professional/Shutterstock.com

Czytaj także
barbie 1200.jpg
Jak ma na imię najsłynniejsza lalka świata?

Bohaterowie reportaży Mileny Rachid Chehab zostali tak dobrani, by zaprezentować jak najszersze spektrum odmienności klasowej, rasowej, religijnej, politycznej, kulturowej i kulinarnej współczesnej Wielkiej Brytanii. - Usłyszałam wiele historii, nie tylko tych zabawnych, ale też smutnych i przejmujących - opowiada gość Czwórki. - Rozmawiałam z arystokratką i brałam udział w lekcjach w szkole dla kamerdynerów, gdzie przez godzinę uczyłam się, jak pakować walizkę - dodaje.

Czytaj także
czwórka sylwia stano 1200.jpg
Sylwia Stano: dziś możemy żyć jak chcemy

W książce "Komu bije Big Ben. Brytyjczycy w sosie własnym" spotkamy także szkockiego właściciela wytwórni whisky i walijskiego separatystę. Nacjonalistów i imigrantów. Przybyszów z Indii, Korei, krajów arabskich, Rosji czy Polski. W audycji Milena Rachid Chehab tłumaczy, na czym polega kontrakt "zero-godzinowy" i co się stanie, kiedy dotrze on do Polski, co wydarzyło się na stadionie w Hillsborough i jak rok 1989 zmienił historię piłki nożnej oraz dlaczego Chińczycy pokochali angielski styl życia.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Milena Rachid Chehab (autorka książki "Komu bije Big Ben. Brytyjczycy w sosie własnym")

Data emisji: 8.03.2019

Godzina emisji: 11.16

kul/kd

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: demon jest kulą zła

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 16:00
- Wziąłem kilka zupełnie normalnych elementów naszego życia - na przykład ziewanie - i dorzuciłem do tego niepokój - o książce "Opętani i święci" opowiada Miłosz Brzeziński.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stephen King, Bev Vincent i ich 17 podniebnych koszmarów

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 14:11
To zbiór opowiadań o tematyce lotniczej, utrzymanych w konwencji horroru, których autorami są tacy klasycy jak Richard Matheson, Ray Bradbury, Arthur Conan Doyle, Roald Dahl czy Dan Simmons. Całość pod redakcją dwóch mistrzów tego gatunku.
rozwiń zwiń