"Niedorajda" Michała Rusinka, czyli opowieść o tym, jak nie uzdrawiać swojego życia

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2019 15:50
- Nie istnieje jeden uniwersalny sposób na poprawienie bytu każdego z nas, dlatego język poradnikowy nie na każdego może zadziałać - opowiada Michał Rusinek, autor książki "Niedorajda, czyli co nam radzą poradniki".
Audio
  • Michał Rusinek opowiada o literaturze poradniczej - dlaczego cieszy się u nas tak dużą popularnością? (Stacja Kultura/Czwórka)
Michał Rusinek
Michał RusinekFoto: Adam Świetlicki/Czwórka

Czytaj także
natalia nykiel portal 1200.jpg
"Śmierć w Amazonii". Natalia Nykiel czyta Artura Domosławskiego

My, ludzie, niby nie lubimy, jak ktoś nas poucza, ale równocześnie bardzo często sięgamy po wszelkiego rodzaju poradniki. - Fenomen ich popularności, zwłaszcza w Polsce, bierze się stąd, że brakuje nam ostatnio takich relacji, jakie za dawnych łączyły nas z babciami, dziadkami, reprezentantami starszego pokolenia - wyjaśnia gość Czwórki. -

W jednym z rozdziałów Michał Rusinek, sprawdza, co należy zrobić, żeby zostać inteligentem. - To jedyny felieton w tej książce, który jest autoironiczny i nie jest analizą poradników - śmieje się pisarz. - To rodzaj słownika z modnymi terminami. Jakiś czas temu inteligenci używali "narracji", dziś toczą "dyskurs" - wyjaśnia.


Czytaj także
virginia woolf 1200.jpg
Przestrzeń, pieniądze i czas. Virginia Woolf o tym, co czyni kobietę twórczą

W jaki sposób do książki trafił rozdział "Jak zostać Paryżanką"? Dlaczego słowo "sexy" tak dobrze sprawdza się w handlu?

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: Michał Rusinek

Data emisji: 25.04.2019

Godzina emisji: 11.15

Czytaj także

Shinrin-yoku. Jak dzięki drzewom stać się szczęśliwszym i zdrowszym?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 10:10
Autor książki "Shinrin-yoku. Sztuka i teoria leśnych kąpieli", dr Qing Li swoimi badaniami udowodnił, że obcowanie z drzewami, a nawet wdychanie olejków eterycznych, może obniżać ciśnienie krwi, zmniejszać stres, zwiększać energię życiową i pobudzać układ odpornościowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robyn Harding: to najtrudniejsza książka w mojej karierze

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 15:47
Lawina kłamstw, intryg, upadek wartości, aż w końcu rozpad rodziny. Dramat "Złe towarzystwo" Robyn Harding, to historia, która pokazuje, że jedna nieprzemyślana decyzja może zrujnować życie wielu osób.
rozwiń zwiń