Shinrin-yoku. Jak dzięki drzewom stać się szczęśliwszym i zdrowszym?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 10:10
Autor książki "Shinrin-yoku. Sztuka i teoria leśnych kąpieli", dr Qing Li swoimi badaniami udowodnił, że obcowanie z drzewami, a nawet wdychanie olejków eterycznych, może obniżać ciśnienie krwi, zmniejszać stres, zwiększać energię życiową i pobudzać układ odpornościowy.
Audio
  • Rozmowa na temat książki "Shinrin –Yoku” Sztuka i teoria leśnych kąpieli" i filozofii życia na łonie natury (Stacja Kultura/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/dom. publiczna

Odgłosy lasu, zapach drzew, słońce rzucające świeże promienie przez liście - to kwintesencja "leśnych kąpieli", które poleca dr Qing Li. - To "zanurzenie się" w lesie, dzieki uruchomieniu wszystkich zmysłów. Intuicyjnie taka potrzeba tkwi w nas od dawna, choć na poziomie świadomym o niej zapomnieliśmy, żyjąc na co dzień w miastach - mówiła Dominika Rychel.

Trzeba wiedzieć, jak korzystać z dobrodziejstw lasu, jednocześnie go chroniąc. Nie zabierajmy roślin, których zrywać nie powinniśmy, ale są przecież tzw. sansai, czyli te dzikie, jadalne i ogólnodostępne Dominika Rychel

Autor książki, dr Qing Li, to na co dzień wykładowca tokijskiej Akademii Medycznej i inicjator wielu badań, związanych ze zdrowym trybem życia i kontaktem z naturą. Jak odbudować nasze więzi z naturą w "japońskim stylu" i jak mądrze cieszyć się nimi? Jak spacerować po lesie, by na własnej skórze odczuć pozytywne konsekwencje i... co jeść podczas tych wędrówek? Jak stworzyć własny las w domu? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Anna Hardej

Goście: Dominika Rychel (wydawnictwo Insignis)

Data emisji: 2.05.2018

Godzina emisji: 10.15

kul/kd

Czytaj także

Książki pisane przez kobiety. To nie "babskie czytadła"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 13:00
- Często tak zwaną literaturę kobiecą wrzuca się do jednego worka z książkami dla kucharek. A dzisiaj to, co piszą kobiety jest bardzo różnorodne - mówiła w Czwórce Małgorzata Warda, autorka, która wydaje powieści m.in. w ramach klubu "Kobiety to czytają".      
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Bator: bez Japonii w ogóle nie byłabym pisarką

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 14:02
- Książka sprawiła mi prezent. Dzięki temu, że ukazała się tak szybko po "Roku Królika" i dlatego, że jest tak bardzo inna od tego, co napisałam do tej pory - przekonywała autorka Joanna Bator.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agata Kołakowska: w tej książce chciałam pokazać jak naprawdę wygląda teatr

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 15:54
Seria przypadków sprawia, że dzieło debiutanta trafia na deski teatru Variétés. Powstaje spektakl utkany z ludzkich niedoskonałości, marzeń, niewyrównanych rachunków i zbiegów okoliczności. 
rozwiń zwiń