Taylor Swift straciła prawa do swoich piosenek. Wykupił je manager Biebera

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 12:31
Wykupił je menedżer - Justina Biebera. ​Wcześniej prawa do jej twórczości należały do Big Machine Label Group. Dlaczego ochrona praw autorskich to nadal tak duży problem?
Audio
  • Taylor Swift pozbawiona praw do swoich piosenek. Czy na koncertach usłyszymy jeszcze jej największe przeboje? (Stacja kultura/Czwórka)
Taylor Swift na koncercie w ramach trasy reputation Stadium Tour na Wembley w Londynie
Taylor Swift na koncercie w ramach trasy reputation Stadium Tour na Wembley w Londynie Foto: PAP/PA/Ian West

Scooter Braun odkupił prawa do nich w ramach umowy wartej 300 mln dolarów. - Ochrona praw autorskich to problem globalny. Młodzi artyści chcą po prostu wydać płytę, zrobić karierę, zarobić na swojej twórczości. Kiedy zgłasza się do nich duża wytwórnia, często podpisują nawet najbardziej absurdalne kontrakty - mówił dziennikarz muzyczny Czwórki Damian Sikorski. 

W Polsce o prawa twórców dba instytucja ZAiKS. Producent muzyczny Mateusz Kosmaciński komentował sprawę ochrony praw autorskich dużego formatu. - To, że ktoś za ogromną sumę wykupił prawa autorskie Swift to tylko jedna strona medalu. Stało się tak dlatego, że można było to zrobić. Dlaczego ktoś chciałby pozbawić artystów praw do swojej twórczości? Chodzi tutaj o gigantyczne pieniądze - wyjaśniał.

Choć wytwórnia twierdzi, że artystka miała możliwość wcześniejszego ich wykupienia. Prawnik Swift i sama autorka tekstów temu zaprzeczają. Według ich wersji piosenkarce zaproponowano, by powróciła do Big Machine Records i "otrzymywała" prawa do albumów w zamian za każdy nowy, który nagra.​ 

Czy prawa autorskie można odkupić? Co z zasadą, że są one niezbywalne? Czy piosenkarka będzie je mogła odzyskać? Czy nadal będzie miała prawo do wykonywania tych utworów? O tym w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Damian Sikorski

Data emisji: 10.07.2019

Godzina emisji: 10.34

ac/pj


Czytaj także

Brudny Harry popu: Robbie Williams

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 16:30
14 lutego Robbie Williams podzieli się z fanami 14 premierowymi kompozycjami. Nową płytę zapowiada singiel "I Just Want People To Like Me". - To jest prawdziwy Williams, jakiego chcę widzieć i słyszeć. Brudny Harry popu - ocenia gitarzysta Piotr Bogutyn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Taylor Swift - gwiazda popu, która dobrze wie, czego chce

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 15:50
53 koncerty na czterech kontynentach i ponad 345 mln dolarów dochodów - oto bilans ubiegłorocznej trasy koncertowej Taylor Swift. - Ta dziewczyna wie, czego chce i o czym mówi. Sama pisze sobie piosenki i nie jest marionetką w rękach producentów - opowiada wokalistka i kompozytorka Aga Czyż.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pietrucha, Przybysz, Koteluk, Bartosiewicz, Brodka na wspólnej trasie koncertowej

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 17:04
Prawdziwa plejada kobiecych głosów rodzimej sceny muzycznej wystąpi na najnowszej odsłonie najbardziej kobiecej trasy koncertowej w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muniek Staszczyk z solową płytą: "Syn miasta" to mój muzyczny oddech

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 15:51
Muniek Staszczyk zapowiada solową płytę "Syn miasta". Singiel zatytułowany "Pola" napisał m.in. Dawid Podsiadło, a w klipie zobaczymy Agatę Buzek i Jacka Braciaka. - To dla mnie taki "muzyczny oddech". Robię dziś coś zupełnie innego niż w T.Love - mówił w rozmowie z Czwórką.
rozwiń zwiń