Językowy atlas zwierząt. Zofia Różycka rysuje "Zwierzyniec" prof. Jerzego Bralczyka

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 17:00
Dlaczego naiwniacy to dzięcioły, a mądrale - stare wróble i co ma wspólnego robak z chrobotaniem? Na te pytania w książce "Zwierzyniec" odpowiada specjalista od słów - profesor Jerzy Bralczyk, a Zofia Różycka dodaje do tego rysunkowy komentarz.
Audio
  • Jaki jest "Zwierzyniec" prof. Jerzego Bralczyka (Stacja Kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Matt Gibson/Shutterstock.com

Czytaj także
Agata Napiórska Kasia Dydo.jpg
"Jak oni pracują II". Ta książka obala mit twórcy-freelancera

Najnowsza książka profesora Bralczyka to zbiór kilkudziesięciu felietonów poświęconych przeróżnych gatunkom zwierząt żyjącym w Polsce, od kleszcza po jelenia. Teksty Profesora ilustracjami opatrzyła Zofia Różycka. - Próbowałam odwzorować sznyt dawnych albumów zwierzęcych czy roślinnych. Rysunki wykonałam akwarelą i ołówkiem, zachowałam delikatne żółtawe tło, żeby podkreślić starość papieru i wykonałam kaligraficzne napisy - opowiada. - Jedyne co mnie ograniczało przy tej pracy to liczba ilustracji, więc pogrupowałam bohaterów tej historii pod względem nazwy albo gatunku - dodaje.


Czytaj także
shutterstock detektyw komiks 1200.jpg
Niech żyje komiks. I ilustracja

Artystka przyznaje, że zachwycają ją ptaki że swoim umaszczeniem, ale najwięcej serca włożyła w grupę łasicowatych. - Przypominały mi mojego kundla jamnikowatego. Uznałam nawet, ze są z jednej rodziny - tłumaczy ze śmiechem.

Co było największym wyzwaniem dla ilustratorki? Czy można "pokochać" kleszcze? Jak wyglądał tarpan? O tym m.in. w materiale Oli Opali.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Aleksandra Opala

Data emisji: 6.11.2019

Godzina emisji: 10.45

kul/ac

Czytaj także

Narodowe Czytanie. Nowe nowele wciąż są pisane

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 12:34
7 września poraz ósmy odbędzie się wyjątkowe wydarzenie pod patronatem Pary Prezydenckiej. W ramach akcji Narodowe Czytanie cała Polska przeczyta nowele znamienitych pisarzy. W Czwórce sprawdzamy też, jakie opowiadania pisane są dzisiaj i kto je pisze. 
rozwiń zwiń