X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Narodowe Czytanie. Nowe nowele wciąż są pisane

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 12:34
7 września poraz ósmy odbędzie się wyjątkowe wydarzenie pod patronatem Pary Prezydenckiej. W ramach akcji Narodowe Czytanie cała Polska przeczyta nowele znamienitych pisarzy. W Czwórce sprawdzamy też, jakie opowiadania pisane są dzisiaj i kto je pisze. 
Audio
  • Katarzyna Michalczak opowiada o tomie swoich opowiadań "Klub Snów" (Stacja Kultura/Czwórka)
  • Paweł Sołtys opowiada o tomie opowiadań "Nieradość" (Stacja Kultura/Czwórka)
  • Agnieszka Hałas zdradza szczegóły swego opowiadania "Jest nad zatoką dąb zielony" (Stacja Kultura/Czwórka)
  • Anna Nieznaj z grupy Harda Horda opowiada o postapokaliptycznym opowiadaniu "Ognisty warkocz" (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/rawpixels

Zwracamy uwagę na opowiadania, które w centrum, tak jak dawne nowele, stawiają człowieka. Ola Opala, spotkała się z Katarzyną Michalczak, autorką zbioru opowiadań o kobietach "Klub snów". Są one próbą odpowiedzi na pytania: jak być dorosłą, gdy się już dorosło, a jak, gdy ma się 9 lat. To opowieści o matkach i córkach. 

Czytaj także:

książka 1200.jpg
Narodowe Czytanie 2019. Osiem nowel na ósmy raz

- Te bohaterki, można powiedzieć, zlewają się w jedno, dlatego że są do siebie podobne. Taki był mój cel - mówi pisarka. - Chciałam pokazać różne wersje tej samej osoby, różne wersje życiowe podobnej postaci. Każda z nich jest inna, na swój sposób, dla mnie one się mienią i przeplatają. Cały czas trzon jest ten sam. To trochę tak, jak byśmy mieli kilka żyć - dodaje. 

18 września na księgarniane półki trafi nowa książka Pawła Sołtysa, znanego też pod pseudonimem Pablopavo, który dba o to, żeby literatura piękna była piękna, nawet, kiedy opisuje codzienność. - "Nieradość" to pozornie tom opowiadań, a być może coś więcej, ale to czytelnik musi sobie sam odkryć - mówi autor. - To książka niekoniecznie o smutku, a o starości, o dojrzałości przechodzącej w starość i w skrajną starość - dodaje. - Narratorzy i narratorki, bohaterki i bohaterowie tych opowiada zazwyczaj mają więcej niż 50-60 lat. To bywa smutne, ale niekoniecznie. To proza realistyczna. Śmiech się ze smutkiem przeplata.

Ludzi na pierwszym planie w swym opowiadaniu umieściła też Agnieszka Hałas, należąca do  grupy literackiej Harda Horda. Grupa wydała jej niezwykłe, przejmujące opowiadanie "Jest nad zatoką dąb zielony". Jego tytuł jest cytatem zaczerpniętym z poematu Puszkina, tu staje się zaklęciem. - To jest taki tekst science fiction bliskiego zasięgu, ale z twistem w końcówce, z niespodzianką - mówi pisarka. - To jest opowieść, która rozgrywa się w czasie za kilkadziesiąt, a może nawet kilkanaście lat. Dzieje się na dwóch planach czasowych. Jeden wątek rozgrywa się w oblężonym Leningradzie, w czasie długiej, okrutnej zimy, a drugi w przyszłości w Heidelberg. Na pierwszym planie są bohaterowie - dodaje. 

Więcej o Narodowym Czytaniu 2019 i autorach nowel polskich usłyszycie codziennie do 6 września w audycjach "Pierwsze słyszę" i "Stacja Kultura".

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

#jakPolaNegri. Magdalena Lamparska ożywia mit o ikonie kina

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 16:20
W sierpniu mija 32. rocznica śmierci Poli Negri. Co gwiazdę kina niemego połączyło z aktorką młodego pokolenia Magdaleną Lamparską?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe Czytanie 2019. Osiem nowel na ósmy raz

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 16:20
Lekturą ósmej odsłony akcji były Nowele polskie. W sobotę, 7 września, w całej Polsce odbyły się wydarzenia kulturalne poświęcone tekstom m.in. Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Stefana Żeromskiego i Bolesława Prusa.
rozwiń zwiń