X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Narodowe Czytanie 2019. Osiem nowel na ósmy raz

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 16:20
Lekturą ósmej odsłony akcji były Nowele polskie. W sobotę, 7 września, w całej Polsce odbyły się wydarzenia kulturalne poświęcone tekstom m.in. Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Stefana Żeromskiego i Bolesława Prusa.
Audio
 • O historii polskich nowel opowiada Ania Hardej - "Katarynka" i "Dobra pani" (Pierwsze słyszę/Czwórka)
 • "Sachem" Henryka Sienkiewicza i "Dym" Marii Konopnickiej - o nowelach i pisarzach opowiada Anna Hardej (Pierwsze słyszę/Czwórka)
 • "Orka" Władysława Reymonta i "Rozdzióbią nas kruki, wrony..." Stefana Żeromskiego - o lekturach Narodowego Czytania opowiada Ania Hardej (Pierwsze słyszę/Czwórka)
 • Anna Hardej opowiada o twórczości Henryka Rzewuskiego (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Yulia Grigoryeva/shutterstock

Czytaj także
książka 1200.jpg
"Lalka" dziś. Co kryje się w powieści Prusa?

Dzięki "Katarynce" można przenieść się do XIX-wiecznej Warszawy, bo właśnie tam mieszka bohater noweli Prusa - elegancki i starszy pan Tomasz. W tekście nie brakuje wątków autobiograficznych. Jakich? - o tym w materiale Ani Hardej opowiadają siostrzenice pisarza.

"Katarynka" ukazała się w 1880 roku. 8 lat później Eliza Orzeszkowa napisała "Dobrą panią". Rzecz dzieje się w niedużym mieście, Ongrodzie, w którym mieszka tytułowa "Dobra pani". Zajmuje się ona działalnością dobroczynną, podobnie zresztą jak sama Orzeszkowa. Drugą bohaterką noweli jest mała Helka, na której przykładzie pisarka pokazuje, jak ważne jest wykształcenie i wychowanie dzieci. Posłuchaj>>>

Czytaj także:
maszyna do pisania pisarz praca 1200.jpg
Narodowe Czytanie. Nowe nowele wciąż są pisane

Dwa lata po publikacji "Katarynki" Elizy Orzeszkowej, w 1882 roku, ukazuje się "Sachem" Henryka Sienkiewicza. To kolejna z jego opowieści, pisana w podróży. Jak podkreśla Anna Hardej pisarz był niespokojnym duchem, włóczykijem, i większość jego książek powstała "w trasie". - Nowelę "Sachem" poprzedziła dyskusja na temat analogii pomiędzy sytuacja Indian w Stanach, a Polaków w zaborze pruskim. Jej celem nie było górnolotne krzepienie serc - relacjonuje Czwórkowa dziennikarka. - Autor podszedł do tego praktycznie, chciał Polaków ostrzec przed tym, jakie będą konsekwencje wynarodowienia - dodaje. 

Troska o ojczyznę nie była obca też Marii Konopnickiej, która niejednokrotnie pisała o miłości do swojego kraju i walce o wolność. - Nowela "Dym" ukazała się w 1890 roku na łamach "Kuriera codziennego" - mówi Anna Hardej. - To opowieść o matce i synu, ogromnym nieszczęściu, jakim jest śmierć dziecka, co autorka przeżyła na kilka miesięcy przed napisaniem opowiadania - dodaje. Posłuchaj>>>

Obraz polskiej wsi w swych książkach zaprezentował Władysław Reymont. Związany i zakochany we wsi pisarz, był z nią związany od najmłodszych lat. Wychowywał się w miejscowości Kobiele Wielkie , gdzie jego ojciec był organistą. - Reymont kochał wieś jak mało kto. Często tam wracał w swoich książkach. Nie tylko "Chłopi" ale i nowela "Orka" pokazuje wiejska rodzinę - wyjaśnia Czwórkowa dziennikarka. - To opowiadanie powstało w czasie I wojny światowej. Należy do cyklu opowiadań wojennych wydanych pod zbiorczym tytułem "Za frontem".

Kolejną lekturą Narodowego Czytania będzie nowela "Rozdzióbią nas kruki, wrony...". Symboliczna opowieść Stefana Żeromskiego o trzech zaborcach niszczących nas kraj. Pisarz napisał tę nowelę jako młody człowiek. W 1895 roku związany był ze środowiskiem tygodnika "Głos" i właśnie tam ukazał się jego tekst. Posłuchaj>>> 

***

Osiem lektur na Narodowe Czytanie 2019:

 1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
 2. Dym – Maria Konopnicka
 3. Katarynka – Bolesław Prus
 4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
 5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
 6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
 7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
 8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Narodowe Czytanie. Nowele Polskie Narodowe Czytanie. Nowele Polskie mat.pras./Kancelaria PR

***

Więcej o Narodowym Czytaniu 2019 i autorach nowel polskich usłyszycie codziennie do 6 września w audycjach "Pierwsze słyszę" i "Stacja Kultura".

kul/pj 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Robyn Harding: to najtrudniejsza książka w mojej karierze

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 15:47
Lawina kłamstw, intryg, upadek wartości, aż w końcu rozpad rodziny. Dramat "Złe towarzystwo" Robyn Harding, to historia, która pokazuje, że jedna nieprzemyślana decyzja może zrujnować życie wielu osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polecamy książki. Shari Lapena i jej "Niechciany gość"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 15:04
"Niechciany gość" to pełen niespodziewanych zwrotów akcji kryminał z elementami thrillera psychologicznego, napisany przez autorkę bestsellerów "Para zza ściany" i "Nieznajoma w domu".
rozwiń zwiń