X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nowa rzeczywistość w "Dekalogu" Kieślowskiego. Mija 30 lat od premiery

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 18:50
W grudniu tego roku minie 30 lat od premiery telewizyjnej serii "Dekalog" w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Dziesięcioodcinkowy cykl stał się jednym z najważniejszych w dorobku filmowym reżysera i najczęściej komentowanym w zagranicznych mediach.
Audio
  • Na spacerze z Kieślowskim. 30 lat od premiery "Dekalogu" (Stacja kultura/Czwórka)
Krzysztof Kieślowski (na zdj. na VI Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w 1979 roku w Gdańsku) był wybitnym polskim reżyserem i scenarzystą, twórca m. in. cyklu Dekalog i Trzy kolory
Krzysztof Kieślowski (na zdj. na VI Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w 1979 roku w Gdańsku) był wybitnym polskim reżyserem i scenarzystą, twórca m. in. cyklu "Dekalog" i "Trzy kolory"Foto: PAP/Stefan Kraszewski

Polska transformacja - rzeczywistość napisana na nowo

- Czas, w którym powstawał "Dekalog" był niezwykły. Przypadał na początek zmian ustrojowych i koniec socjalizmu w Polsce. To były trudne lata również dla rodzimej kinematografii. Pracowało się na bardzo niskim budżecie. Ekipa filmowa stawała na głowie, żeby ten film zrealizować - przypominała Anna Witek z działu programowego FINA. 


W soczewce Kieślowskiego. Napięcia i niepokój

Twórcy scenariusza Kieślowski i Piesiewicz postanowili postawić na swoim. Zrealizować film i oddać ducha tamtego czasu. Choć towarzysząca fabule zastana rzeczywistość nie była w filmie najważniejsza. - Mimo przytłaczającego tła szarych blokowisk, dla autorów ważniejsze były napięcia związane z czasem transformacji. Emocje, które wtedy towarzyszyły Polakom - mówiła  Anna Witek.

Krzysztof Kieślowski (z lewej) na planie filmu "Amator" Krzysztof Kieślowski (z lewej) na planie filmu "Amator"

Wirtualny spacer po Warszawie z "mapą Dekalogu"

Tytułowy dekalog został przez twórców potraktowany niedosłownie. Każdy z problemów przełożony na realia tamtych czasów miał swoją fabularną kontynuację, niósł bardzo współczesny i uniwersalny przekaz. Z okazji trzydziestolecia serii Filmoteka Narodowa postanowiła odświeżyć dzieło Kieślowskiego w pamięci widza dzięki wyjątkowym wydarzeniom.

Powstała "mapa Dekalogu", którą znajdziecie na stronie internetowej FINA. Z jej pomocą wybierzecie się na wirtualny spacer po Warszawie śladami twórczości reżysera. Ale to nie wszystko. "Dekalog" będzie można zobaczyć codziennie od 9 do 13 grudnia w kinie FINA przy ulicy Wałbrzyskiej 3/5. Zainteresowani? Więcej szczegółów na temat wydarzeń w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Anna Witek (dział programowy FINA)

Data emisji: 2.12.2019

Godzina emisji: 11.08

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Filmy w sieci: "Sklep z jednorożcami", "Guava Island", "Cisza"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 15:00
- Premiera filmu "Guava Island" odbyła się na festiwalu Coachella. Twórcą "tropikalnego thrillera" jest Donald Glover, znany jako Childish Gambino, a na ekranie partneruje mu boska Rihanna - opowiada Łukasz Muszyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Avengers" - najważniejsza premiera tygodnia czy roku?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 15:30
- Spekulacje na temat tego, jak będzie wyglądać świat superbohaterów po "Avengersach" trwają od dawna. Zanim jednak zaczniemy przepowiadać przyszłość, wybierzmy się do kina na "Endgame" - zachęca Łukasz Muszyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiery filmowe: "Niedobrani", "Słodki koniec dnia", "Podły, okrutny, zły"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 13:00
Przed nami bardzo dobrze nakręcony weekend. Na ekrany kin wejdzie 9 nowych tytułów - w tym komedia z Charlize Theron i Sethem Rogenem, nowy film Jacka Borcucha i opowieść o seryjnym mordercy z Zakciem Efronem w roli głównej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Centrum Kultury Filmowej. "Bo jeden obraz wart jest tysiąca słów"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 16:58
Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy powstało w maju tego roku. To instytucja, która ma na celu m.in. popularyzację kultury i kształtowanie świadomego widza. - Wierzymy, że filmy mogą zmieniać świat - mówiła zastępczyni szefowej CKF Katarzyna Ślesicka w Czwórce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiery tygodnia. "Historyczny bryk", "ciepła satyra" i "inspirowana Lemem opowieść o relacji"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 13:20
Na ekranach polskich kin możemy już oglądać "Piłsudskiego" Michała Rosy, kontynuację serialu "Downton Abbey" i "Głos Pana". 
rozwiń zwiń