"Ghosting: stan ducha". Teatr z rapem w tle

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 19:07
Dziennikarz muzyczny Czwórki Michał "Numer Raz" Witak i producent Dariusz "Vixen" Szlagor wystąpią na teatralnej scenie już 22 grudnia w spektaklu "Ghosting: stan ducha". - To idealne połączenie teatru z muzyką - mówią twórcy przedsięwzięcia. 
Audio
  • O spektaklu "Ghosting" stan umysłu" opowiadają Numer Raz, Vixen, Jakub Wocial i Filip Krzywiński (Stacja Kultura/Czwórka)
Vixen i Numer raz, aktorzy spektaklu Ghosting: stan ducha
Vixen i Numer raz, aktorzy spektaklu "Ghosting: stan ducha"Foto: Materiały prasowe

Trwają próby do nowego spektaklu, którego oficjalna premiera odbędzie się w Warszawie. Spektakl w reżyserii Kuby Wociala dotyczy nowego zjawiska w naszym świecie - o ghostingu. - Jestem podekscytowany, to fajna przygoda, czuję też troszkę tremy, że coś może nie pójść, ale mam nadzieję, że wszystko będzie ok - mówił w Czwórce Michał "Numer Raz" Witak. Entuzjazm naszego dziennikarza podziela także Dariusz "Vixen" Szlagor. - To dla mnie nowe doświadczenie i jestem ciekawy, jak sobie w tym poradzę - mówił muzyk.

"Ghosting" to jeden z pierwszych w Polsce spektakli z rapem w tle. - Były wcześniej sztuki, które wykorzystywały ten gatunek muzyki, ale nasz jako pierwszy tak dokładnie integruje te formy: aktorstwo, z rozwiniętymi dialogami, pełnym scenariuszem, i muzykę hip-hopową - tłumaczył Jakub Wocial, reżyser przedsięwzięcia. Hstoria, opisana w "Ghostingu" to obraz współczesnego zjawiska społecznego, dotykającego ludzi, którzy opierają komunikację między sobą na cyfrowych technologiach. Ghosting pokazano jako narzędzie manipulacji i agresji, a jego negatywne efekty są tym większe, im bardziej ludzie są zależni od komunikacji online. - Żyjemy w cyberprzestrzeni i stajemy się zakładnikami mniejszych lub większych pudełek. Ten spektakl pokazuje prawdę o świecie, który nas otacza, i w którym chyba stajemy się coraz bardziej smutni.

Pomysł na ten spektakl dojrzewał od kilku lat. - Pomyślałem w końcu, że jeśli nie teraz to nigdy - mówił  Filip Krzywiński, który jest pomysłodawcą tego spektaklu. Jak powstawała sztuka i kogo jeszcze zobaczymy na teatralnych deskach? Jak do ról przygotowywali się muzycy? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. Posłuchaj także nagrania całej godziny audycji, w której także muzyka, wykorzystana w spektaklu. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Numer Raz, Vixen, Jakub Wocial (reżyser), Filip Krzywiński (pomysłodawca i producent)

Data emisji: 10.12.2019

Godzina emisji: 10.07

kd

Czytaj także

Od Krakowa do Warszawy. Przegląd wydarzeń teatralnych

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 14:29
Krakowski Festiwal Teatru Żydowskiego, Warszawskie Spotkania Teatralne - co będzie się działo podczas tych wydarzeń? W Czwórce zapraszalismy na najważniejsze imprezy kulturalne najbliższych tygodni. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Norwegia zakochuje się w Szymborskiej!

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 13:00
Wydarzeniem kulturalnym sezonu w Oslo jest prezentacja poezji noblistki Wisławy Szymborskiej na deskach Narodowej Sceny - Nationaltheatret. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

W teatrze różnorodnie. Podczas "Nówki Sztuki" też

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 14:16
- "Nówka Sztuka" to przegląd najciekawszych propozycji, które pojawiły się na konkursie, który organizujemy jako Instytut Teatralny na wystawienie polskiej sztuki współczesnej - mówi Łukasz Orłowski, rzecznik prasowy Instytutu Teatralnego. - Ta "Nówka Sztuka" to są laureaci 25. konkursu - dodaje.
rozwiń zwiń