Norwegia zakochuje się w Szymborskiej!

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 13:00
Wydarzeniem kulturalnym sezonu w Oslo jest prezentacja poezji noblistki Wisławy Szymborskiej na deskach Narodowej Sceny - Nationaltheatret. 
Audio
  • Czym poezja Wisławy Szymborskiej przyciąga Norwegów? (Stacja Kultura/Czwórka)
Wisława Szymborska
Wisława SzymborskaFoto: PAP/Filip Miller

Bilety na spektakl na podstawie jej poezji, wystawiany w tamtejszym Teatrze Narodowym, wyprzedane są z wyprzedzeniem do końca marca. 

-Jej nazwisko jest wciąż obecne, mimo że od Nobla minęło dużo czasu - mówi Paweł Kaźmierczak, wykładowca języka norweskiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i na Uniwersytecie Warszawskim. - To jest przedstawienie, które premierę miało w rocznicę śmierci poetki, oparte jest na najnowszych tłumaczeniach. Występują w nim trzy aktorki w różnym wieku (30 lat, 50 lat, 70 lat). One pokazują poetkę w różnych etapach jej życia - dodaje. 

Na stronie teatru odnajdujemy informację, że przedstawienie jest interaktywne, oraz klipy, mające być przedsmakiem wrażeń, których dostarczy przedstawienie. Organizatorzy ostrzegają też, że podczas występu na scenie palone są papierosy, które Wisława Szymborska uwielbiała, ale te norweskie nie zawierają nikotyny. 

 
Czym Szymborska zachwyca Norwegów? Co ich ciągnie do jej wierszy? Co pisze o niej norweska prasa i jakie przezwisko nadali jej norwescy dziennikarze? O tym w materiale ze "Stacji Kultura". 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 18.03.2019

Godzina emisji: 11.46

pj/jp

Czytaj także

Bułhakow online. Spektakl "Psie serce" zobaczysz na platformie TheMuBa

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 13:15
- Do dość skostniałych struktur wchodzimy z bardzo nowoczesnym projektem. To nowatorstwo czasami jest traktowane dość podejrzliwie, bo chcemy podglądać. I to jest prawda, zaglądamy za kurtyny, ale nie zdradzamy wszystkiego - mówił o projekcie TheMuBa Borys Szyc. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki i seriale. Do których warto zajrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
W programie zagoszczą m.in. Łukasz Muszyński i Kinga Michalska. Będziemy polecać seriale, które warto obejrzeć i książki, po które trzeba sięgnąć. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatroteka Fest. Najciekawsze debiuty teatralne na ekranie

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 14:33
1 marca po raz trzeci wystartuje w Warszawie festiwal Teatroteka Fest - przegląd najciekawszych polskich tekstów dramatycznych, spektakli sfilmowanych i przeniesionych na kinowy ekran.
rozwiń zwiń