Targowisko Sztuki - tam poznasz klienta i odpowiesz na dziwne pytania

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 14:36
- Targowisko Sztuki jako wydarzenie dla studentów jest dosyć wyjątkowe - Zuza Jankowska, absolwentka grafiki. - Często jest to pierwsza szansa na to, by sprzedać pracę i móc skontaktować się z odbiorcami - dodaje. 
Audio
  • Zuza Jankowska i Klaudia Mańko opowiadają o Targowisku Sztuki (Stacja Kultura/Czwórka)
Targowisko Sztuki w Arkadach Kubickiego w Warszawie
Targowisko Sztuki w Arkadach Kubickiego w WarszawieFoto: portal.polskieradio.pl

Targowisko Sztuki to dla studentów ASP wciąż wydarzenie wyjątkowe. Dla absolwentów to kolejna okazja by móc się pokazać Zuza Jankowska

 - Myślę, że Targowisko Sztuki to dobra okazja, by skonfrontować się z publicznością. Często dla wielu osób jest to pierwsza okazja, by rozmawiać o swojej sztuce, zobaczyć, jak ona jest odbierana. To też dobra okazja, by przemyśleć, co chce się robić, jakie prace chce się pokazywać. To jest dość kluczowe - ocenia Klaudia Mańko, studentka malarstwa. 

czwórka artystyczny wybieg 1.12.2019 1200.jpg
Klaudia Mańko: potrzeba malowania była we mnie od zawsze

Uczą malować. Czy uczą handlować?

Studenci ASP na uczelni spędzają bardzo dużo czasu. Podkreślają jednak, że profesorowie stawiają na ich kreatywność. - To jest uczelnia artystyczna, nie uniwersytet. My swoich profesorów traktujemy jak mentorów, sztukę traktujemy jako coś ważnego - podkreśla Klaudia Mańko.

- Z perspektywy absolwentki dziś mogę powiedzieć, że ASP nie nauczyła mnie sprzedaży prac - takie jest moje odczucie, zweryfikowane przez życie - smutno przyznaje graficzka. - Profesorowie skupiają się na rozwijaniu naszej kreatywności, pokazują nowe techniki, formy tworzenia - to jest bardzo ważne. Ale tego, komu pokazać prace, gdzie je pokazać i za ile sprzedać, uczymy się sami w kontakcie z klientem - dodaje. 

Klient i jego pytania

Goście Kasi Dydo podkreślają, że zawód artysty jest bardzo specyficzny. Niektórzy malują w jednym stylu całe życie, inni zmieniają go. Jedni uważnie słuchają uwag, inni kierują się dumą. 

Na Targowisko Sztuki przychodzą przeróżni klienci - wśród nich kolekcjonerzy, ale i osoby przypadkowe. Są tacy, którzy zadają dziwne pytania: jak drogie są farby, którymi pani maluje? Czy sprzedaje pani obrazy na metry kwadratowe?

Najbliższe Targowisko Sztuki odbędzie się 26 stycznia w warszawskich Arkadach Kubickiego. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Zuza Jankowska, Klaudia Mańko (uczestniczki targowiska Sztuki)

Data emisji: 16.01.2020

Godzina emisji: 11.07

pj/kd

Czytaj także

Godzinowe pejzaże Katarzyny Gołębiowskiej podbiły Nowy Jork

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 12:50
- Moje obrazy można traktować jako abstrakcje, ale tak naprawdę wywodzą się z natury - mówi Katarzyna Gołębiowska, malarka, historyczka sztuki. - Mają swoją bazę w pejzażu - dodaje. 
rozwiń zwiń