Polskie Radio
Section05
Akademia Sztuk Pięknych

Konwencja Muzyki Polskiej. Jerzy Szczerbakow: zwiększmy rolę edukacji artystycznej dzieci

Przed nami V Konwencja Muzyki Polskiej (28-30.11). - Chciałbym gorąco zaapelować o wzmocnienie roli edukacji artystycznej w edukacji od najwcześniejszych lat. To jest niezwykła inwestycja we wrażliwość społeczną. Tych zmian my jako naród na pewno bardzo potrzebujemy - mówił w "Poranku Dwójki" Jerzy Szczerbakow, moderator panelu dotyczącego muzyki jazzowej.
Zobacz więcej na temat:  Narodowy Instytut Muzyki i Tańca muzyka polska Roch Siciński Konwencja Muzyki Polskiej KULTURA Dwójka online Akademia Sztuk Pięknych Alina Święs

Jan Matejko jako dyrektor Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. "Uczniowie go kochali"

Jeden z najwybitniejszych polskich malarzy znany jest głównie jako twórca przedstawiający dzieje naszego narodu, chwałę i upadek państwa. Mniej znana jest natomiast działalność dydaktyczna wielkiego mistrza malarstwa historycznego, który przez dwie dekady, nie bez kontrowersji, prowadził Szkołę Sztuk Pięknych w Krakowie. Mistrz i niestrudzony dydaktyk Jan Matejko zmarł dokładnie 130 lat temu, 1 listopada 1893 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Jan Matejko Kraków Stanisław Wyspiański Akademia Sztuk Pięknych

Wystawa "Pro morte". Zaduma nad sprawami ostatecznymi w obrazach Sławomira Marca

"Pro morte" oznacza miejsce w szpitalach, gdzie uznani za martwych zatrzymywani są jeszcze na kilka godzin. Jak wyznanie bezradności, ale i nadziei po utracie nadziei. Miejsce, gdzie wszystko może jeszcze się wydarzyć. Tak też nazywa się najnowsza wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, która prezentuje prace Sławomira Marca - malarza, performera i teoretyka sztuki.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Warszawa Jakub Domoradzki Akademia Sztuk Pięknych śmierć przemijanie KULTURA

"Klasycy nowoczesności". Marcin Fedisz o działalności Galerii "Opera"

- Lubię mówić o tej Galerii, że jest "programowo niemodna" chcemy pokazać artystów, dla których nie ma już miejsca w innych instytucjach, nie dlatego, że są gorsi, ale ponieważ przyszli następni (...), a o tych starszych warto pamiętać - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Fedisz, kurator wystaw i szef Galerii "Opera" w Teatrze Wielkim.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monika Małkowska Teatr Wielki - Opera Narodowa Akademia Sztuk Pięknych

Uczelnie artystyczne będą dekorować Pałac Saski. Podpisano list intencyjny

Spółka Pałac Saski i uczelnie artystyczne podpisały listy intencyjne o współpracy w zakresie odtworzenia dekoracji rzeźbiarskich Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej. W uroczystości wzięli udział rektorzy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Katowicach, Łodzi, Wrocławiu, Warszawie, a także przedstawiciele Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Pałac Saski KULTURA SZTUKA rzeźba Akademia Sztuk Pięknych

Ars auro prior - sztuka cenniejsza niż złoto. Jakie barwniki stosowano w dawnych czasach?

Historia kultury i historia cywilizacji, od najdawniejszych czasów pokazuje nam, że sztuka rzeczywiście jest ogromnym bogactwem. Już 3 tys. lat przed narodzeniem Chrystusa uzyskano pierwszy sztuczny barwnik: niebieski pigment nazywany egipskim błękitem. Receptura tego specyfiku stanowiła pilnie strzeżoną tajemnicę.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki SZTUKA Akademia Sztuk Pięknych średniowiecze

Mecenat Sasów. Polskie akcenty w kolekcjach królewskich

Herby na ramach obrazów to jedne z licznych śladów unii polsko-saskiej z XVIII wieku. Królowie z dynastii Wettynów August II Mocny i August III poprzez mecenat sztuki przyczynili się do jej rozwoju na terenie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Ślady unii polsko-saskiej widoczne są do dziś, w zbiorach porcelany miśnieńskiej, w architekturze Warszawy czy Muzeum Ignacego Kraszewskiego w Dreźnie. 
Zobacz więcej na temat:  Drezno Warszawa Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST SZTUKA malarstwo Zamek Królewski Bernardo Bellotto Akademia Sztuk Pięknych architektura Saksonia