Polskie Radio
Section05

Akademia Sztuk Pięknych

Drzwi otwarte na sztukę. Warszawska ASP zaprasza do pracowni

Każdego roku na zakończenie roku akademickiego najstarsza i największa uczelnia artystyczna w Polsce – Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie – otwiera swoje pracownie dla publiczności. To rzadka okazja, by wejść tam, gdzie na co dzień dostęp mają tylko studenci i wykładowcy. W ramach akcji "Akademia Otwarta" można nie tylko przyjrzeć się efektom rocznej pracy młodych artystów i artystek, lecz także zobaczyć, czym dziś żyje sztuka w murach dziewięciu wydziałów warszawskiej ASP – od klasycznego malarstwa po nowe media i konserwację zabytków.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Pesta SZTUKA Dwójka KULTURA wystawa wzornictwo architektura

Polskie Radio 24 Kapiści, czyli jedyna taka grupa w historii polskiej sztuki

Na wystawie "Kapiści. Radość i udręka kolorów" w warszawskiej Galerii aTAK można podziwiać prace siedmiu artystów: Józefa Pankiewicza, Jana Cybisa, Hanny Rudzkiej-Cybisowej, Józefa Czapskiego, Artura Nachta-Samborskiego, Piotra Potworowskiego i Zygmunta Waliszewskiego. Prezentowane obrazy pochodzą z kolekcji Krzysztofa Musiała, który był gościem audycji "Miedzy sztukami" w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 galeria wystawa

"FINAL_VERSION". Wystawa prac dyplomowych Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie

Jak młode pokolenie projektantek i projektantów patrzy na potrzeby społeczeństwa, czy wszystko można zaprojektować i jak robić to odpowiedzialnie? Odpowiedź na te pytania możemy znaleźć w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, gdzie trwa wystawa prac dyplomowych Wydziału Wzornictwa ASP zatytułowana "FINAL_VERSION".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Sanocka Instytut Wzornictwa Przemysłowego wystawa SZTUKA Dwójka

Z politechniki do ASP. Historia rodziny Beresiów

Jerzy Bereś i Maria Pinińska-Bereś to dwójka rzeźbiarzy, dla których sztuka była całym życiem. Jednak droga do artystycznej realizacji nie była łatwa. Niewiele brakowało, a Jerzy Bereś zamiast do ASP trafiłby na Politechnikę Krakowską. Bettina Bereś w swoich wspomnieniach podzieliła się ze słuchaczami Dwójki historią swoich rodziców.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Bereś Maria Pinińska-Bereś Bettina Bereś rzeźba wspomnienie Dwójka Zobacz także

Adam Hanuszkiewicz wciąż pobudza do dyskusji. "Najpłodniejszy okres to Teatr Powszechny"

- Kiedyś powiedział: ja dialoguję z widzem, on jest odbiorcą mojego przekazu. W tamtym okresie to było bardzo odkrywcze - mówiła w Dwójce prof. Maria Napiontkowa, uczestniczka konferencji naukowej poświęconej Adamowi Hanuszkiewiczowi, która odbyła się w poniedziałek (9.10) w siedzibie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Adam Hanuszkiewicz Dorota Kołodziejczyk TEATR KULTURA Dwójka Zobacz także konferencja Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Adam Hanuszkiewicz - reżyser wielbiony przez widzów i dzielący krytyków

- To jest taka próba przyjrzenia się z dystansu, co z tego teatru zostało. Próba przywołania namiętności, jakie ten teatr budził przed laty. Próba oczywiście skazana na porażkę, bo mówimy o czymś, co jest rozdziałem historii teatru - mówił w Dwójce Michał Smolis, kurator wystawy "Adam Hanuszkiewicz. Barbarzyńca czy nowator?" w Pałacu Czapskich w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Adam Hanuszkiewicz wystawa Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego Jakub Jamrozek KULTURA Dwójka TEATR Zobacz także

Katedra Notre Dame dostała drugie życie. Polacy mają w tym swój udział

- Zostaliśmy zaproszeni do prób usuwania tzw. nawarstwień obcych, które zawierały cząstki ołowiu, bo katedra była pokryta blachą ołowianą. To bardzo toksyczny związek jeżeli chodzi o jego zastosowanie w architekturze, chociaż jest bardzo przydatny i trwały. Pożar zniszczył ponad 500 ton blachy, która pokrywała dach Notre Dame - mówił w Dwójce prof. Andrzej Koss, szef Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Notre Dame konserwacja KULTURA Katarzyna Sanocka Dwójka Paryż odbudowa Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki

M-City: street-art w Polsce początkowo był nośnikiem informacji

- Historia street-artu w Polsce zaczęła się wraz z ruchami anarchistycznymi, z różnego rodzaju grupami jak Totart czy Pomarańczowa Alternatywa, a wręcz nawet z Solidarnością. Na początku chyba nie do końca towarzyszyła temu świadomość, że ktoś robi sztukę - mówił w Dwójce artysta Mariusz Waras, znany też jako M-City.
Zobacz więcej na temat:  street art Maria Czok Gdańsk SZTUKA KULTURA Stocznia Gdańska Mariusz Waras Dwójka Zobacz także