Godzinowe pejzaże Katarzyny Gołębiowskiej podbiły Nowy Jork

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 12:50
- Moje obrazy można traktować jako abstrakcje, ale tak naprawdę wywodzą się z natury - mówi Katarzyna Gołębiowska, malarka, historyczka sztuki. - Mają swoją bazę w pejzażu - dodaje. 
Audio
  • Katarzyna Gołębiowska opowiada o swoim malarstwie (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Hetmanchuk Serhiy

- Najprościej mówiąc moje obrazy to linia horyzontu, która gdzieś tam, w czasie dnia, godzinowo się zmienia - mówi artystka. - Zmienia się oświetlenie, nasilenie barw. Ja te obrazy nazywam pejzażami godzinowymi. Każdy z nich ma godzinę w tytule. To zatrzymanie chwili - opowiada. 

Mówię, że "obraz niczego nie musi" - nie przekazuje ideologii. Nie maluję, żeby obraz był po coś Katarzyna Gołębiowska 

Gość Kasi Dydo zdradza, że maluje trochę egoistycznie. Obraz ma być dla niej. Linia horyzontu uspokaja artystkę. - Mój obraz ma przynosić spokój mi, a potem może jeszcze komuś - zdradza. 

Malarstwo Katarzyny Gołębiowskiej doceniło jury zeszłorocznego, nowojorskiego wydarzenia, Artexpo New York. Została laureatką nagrody The Best New Exhibitor, znalazła się w gronie młodych twórców wyznaczających - według jury - trendy w światowej sztuce. Jaka była jej droga do Nowego Jorku? Jak linię horyzontu maluje się w łódzkiej pracowni na Piotrkowskiej? Jakie emocje towarzyszą jej podczas malowania? I czemu czasem trzeba poświęcić dziesięć płócien, żeby jedno wyszło? O tym w rozmowie z "Stacji Kultura". 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Katarzyna Gołębiowska (malarka, historyczka sztuki)

Data emisji: 19.03.2019

Godzina emisji: 10.31

pj

Czytaj także

Wieżowce z piasku i urbanistyczna rewolucja Nowego Jorku. Zaglądamy do galerii na świecie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 12:00
W Museum of Urban and Contemporary Art w Monachium trwa wystawa prac Tima Bengela. To 26-letni artysta, który zdobył międzynarodowy rozgłos, dzięki unikatowej technice tworzenia swoich prac.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Poles" fotograficzna próba uchwycenia ducha imprezy

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 14:47
- Zaczęłam imprezować i pojawiło się pytanie, czy to się da powiązać z dorosłością? - mówi Lulu Zubczyńska, autorka projektu "Poles", który jest równocześnie jej pracą magisterską. 
rozwiń zwiń