Orły 2020. 11 statuetek dla "Bożego Ciała"

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 13:15
W Teatrze Polskim odbyła się 22. gala Orłów. Była to gala pozbawiona filmowych zwrotów akcji, ale padł rekord w historii wyróżnienia. 11 nagród z 15 wszystkich nominacji zgarnęło "Boże Ciało" Jana Komasy. 
Audio
  • Relacja z gali wręczenia Orłów 2020 - Beata Kwiatkowska (Stacja Kultura/Czwórka)
Bartosz Bielenia i aktorka Eliza Rycembel podczas ceremonii wręczenia Polskich Nagród Filmowych - Orłów 2020
Bartosz Bielenia i aktorka Eliza Rycembel podczas ceremonii wręczenia Polskich Nagród Filmowych - Orłów 2020Foto: PAP/Leszek Szymański

Pod dwie nagrody przypadły filmom: "Pan T" i "Ikar. Legenda Mietka Kosza". Orły specjalne 2020 otrzymały Polski Instytut Sztuki Filmowej i Canal+ - od lat mecenasi polskiego kina. Zaś Orła za osiągnięcia życia odebrała Maja Komorowska. 

Uskrzydla mnie to, że mogłem pracować przy tym filmie, bo doprowadzenie do jego realizacji wcale nie było łatwe Jan Komasa

- "Boże Ciało" zaczynałem jako mały niezależny projekt wsparty pieniędzmi Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej, a z każdym kolejnym festiwalem zaczynał on nabierać mocy - opowiada Jan Komasa w rozmowie z Beatą Kwiatkowską. - Ludzie zaczynali o nim rozmawiać, potem staliśmy się polskim kandydatem do Oscara, znaleźliśmy się na short-liście, potem nagle ta nominacja i po niej wystrzeliliśmy w kosmos. Cieszymy się z tego bardzo, ale to wynik splotu okoliczności i wcale nie musiało być tak różowo - dodaje.

Ja, jako osoba, rozkwitam wtedy, kiedy mogę pracować z utalentowanymi ludźmi, wchodzę na plan, tym żyję Jan Komasa

Bartosz Bielenia otrzymał statuetkę za najlepszą rolę męską, Eliza Rycembel za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą. - Wszystkie wydarzenia, na których zdobywamy nagrody dają mi dużo siły do tego, by dalej stawiać sobie kolejne wyzwania i czekać na propozycje ról - mówi aktorka. - Dziś pracujemy z Kubą Piątkiem nad jego debiutem - dodaje Bartosz Bielenia. 

Po raz pierwszy w historii Orłów nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę męską wręczono podwójnie. Jej laureatami zostali Łukasz Simlat ("Boże Ciało") i Robert Więckiewicz ("Ukryta gra"). 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 03.03.2020

Godzina emisji: 10.35

pj

Czytaj także

Bartosz Bielenia: "Boże Ciało" mówi samo za siebie

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 13:00
- Nasza nominacja do Oscara wydaje się być efektem działania filmu - mówi Bartosz Bielenia, odtwórca głównej roli w filmie Jana Komasy. - To jest dla nas wyjątkowe - dodaje podczas rozmowy z dziennikarką Czwórki.
rozwiń zwiń