Marta Żmuda-Trzebiatowska: serial "Zostań w domu" to była potrzeba chwili

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 10:06
- Serial "Zostań w domu" to totalnie spontaniczna akcja. Po prostu po kilku dniach siedzenia razem w domu. Kamil chyba nie mógł wytrzymać, że będę mu zlecać kolejne prace domowe, sprzątanie piwnicy itd., więc wymyślił serial, żeby mnie i siebie czymś zająć - opowiada Marta Żmuda-Trzebiatowska. 
Audio
  • Marta Żmuda-Trzebiatowska opowiada o serialu "Zostań w domu" (Stacja Kultura/Czwórka)
Marta Żmuda Trzebiatowska w studiu Czwórki z Kasią Dydo i Kariną Terzoni
Marta Żmuda Trzebiatowska w studiu Czwórki z Kasią Dydo i Kariną TerzoniFoto: Czwórka

olga kalicka 1200.jpg
Olga Kalicka: występuję w serialu, w którym nikogo nie widać

- Kamil wpadł na ten pomysł, podzielił się nim ze mną, zadzwoniliśmy do naszych przyjaciół, do naszej agentki Marty Jarzębskiej-Ciesielskiej, która podjęła się produkcji tego serialu - opowiada aktorka. - Marta też uruchomiła swoje znajome scenarzystki, Karolinę Frankowską i Kasię Golenię, które piszą dla nas kolejne odcinki, za montaż odpowiada Paweł Sitkiewicz, za dźwięk Tomasz Wieczorek, opracowanie muzyczne Kacper Kogut. Wszyscy zgodzili się pracować w swoich domach, za darmo dla funu, żeby dać ludziom chwilkę wytchnienia - dodaje. 

Marta Żmuda-Trzebiatowska i Kamil Kula wymyślili sobie historię dwójki bohaterów, Agaty i Jacka, którzy są sąsiadami. Mieszkają w warszawskim apartamentowcu. Do tej pory nawet nie znali swoich imion, choć spotykali się w windzie, na parkingu, on mówił jej "dzień dobry", ona nie odpowiadała. Spotkali się dopiero w nowej rzeczywistości, w czasie pandemii. 

Jak się robi serial online

- Dziś mamy na messengerze grupę produkcyjno-realizacyjną, gdzie wszyscy rozmawiamy i obgadujemy kolejne odcinki, które mają powstać - mówi gość Czwórki. - Zastanawiamy się nad obsadą. Wszystkie decyzje podejmujemy wspólnie. Później zazwyczaj my, ja i Kamil, dzwonimy do naszych przyjaciół aktorów z pytaniem czy nie chcieliby wystąpić w miniserialu - dodaje. 

Jest bardzo ciężko realizować serial bez tej całej ekipy, która jest na planie, która pozwala nam skupić się tylko na budowaniu postaci Marta Żmuda-Trzebiatowska 

To wszystko nie byłoby możliwe bez nowych technologii. Skype, facetime to podstawowe narzędzia ekipy realizującej serial "Zostań w domu". Każdy z aktorów nagrywa swoją partię sam, czasem próby odbywają się na Skype'ie. Odcinki pojawiają się w sieci około 21 w poniedziałki i piątki. 

Marta Żmuda-Trzebiatowska twierdzi, że w swoich zawodowych decyzjach nie jest spontaniczna, mimo to "Zostań w domu" powstaje z potrzeby chwili. Aktorka widzi trudny czas, w którym wszyscy się znaleźliśmy. - My dziś pracujemy za darmo - mówi. - Fajnie jest, gdy możesz zarabiać. Przed nami ciężkie czas, ale kreatywność twórców dziś jest bardzo budująca - podkreśla. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Marta Żmuda-Trzebiatowska

Data emisji: 15.04.2020

Godzina emisji: 10.35

pj/kul

Czytaj także

"Kontrola" - internetowy viral o miłości

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 14:55
Pierwszy odcinek tego serialu powstał, gdy reżyserka, Natasza Parzymies miała 18 lat. Była to praca szkolna, na zaliczenie. Dziś w serwisie You Tube obejrzano go 13 milionów razy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Seriale - w czasie izolacji nadrabiamy zaległości

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 17:41
"Unorthodox", "Noughts + Crosses" i nostalgiczny powrót do dzieciństwa. Kaja Klimek obok serialowych nowości, w opowieściach szuka też ukojenia. 
rozwiń zwiń