Jan Paweł II w popkulturze

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 13:21
Jan Paweł II to jedna z najważniejszych postaci w historii Polski i świata. Nie dziwi więc fakt, że stał się też bohaterem wielu dzieł kultury - w tym utworu disco.
Audio
  • Dominika Klimek opowiada o Janie Pawle II w filmie, powieści i muzyce (Stacja Kultura/Czwórka)
Jan Paweł II
Jan Paweł II Foto: centrumjp2.pl

Młodsi widzowie z pewnością pamiętają serię filmów: "Karol. Człowiek, który został papieżem", "Papież, który pozostał człowiekiem" i "Karol, który został świętym". Jednak jednym z pierwszych obrazów o papieżu-Polaku był film Krzysztofa Zanussiego "Z dalekiego kraju". 

- W tym dziele pojawili się jedni z najbardziej znanych polskich aktorów Marek Kondrat, Janusz Gajos, Maja Komorowska i Cezary Morawski, jako Karol Wojtyła - wymienia Dominika Klimek. 
- Film wykracza daleko poza pokazanie ostatnich lat przed początkiem pontyfikatu. Podróż rozpoczynamy już w latach 20., kiedy Wojtyła był młody, potem obserwujemy czasy wojny, następnie ustrój komunistyczny. W tym filmie oprócz tego, że poznajemy Karola to też samą Polskę, rzeczywistość PRL-u i ludzi, którzy musieli w niej żyć - podkreśla. 

ZOBACZ SERWIS SPECJALNY:

src="http://static.prsa.pl/b6ddb546-4b99-4821-a5b8-58b852e8eee3.file"

Jana Pawła II poznajemy też dzięki licznym książkom biograficznym czy wspomnieniom. jego postać nieobca jest również literaturze szpiegowskiej i sensacyjnej. - Szczególnie atrakcyjnym wątkiem dla pisarzy i miłośników tego typu literatury był wątek nieudanego zamachu na Jana Pawła II w 1981 roku - zwraca uwagę Czwórkowa reporterka. - Odnajdziemy go w książce Toma Clancy'ego, a także w "Czwartym protokole" Frederick Forsyth. 

Gdy Karol Wojtyła został papieżem grupa Freddy the Flying Dutchman and The Sistina Band wypuściła niezwykle taneczny singiel w rytmie disco: "Wojtyla Disco Dance". 

Na popularnej kiedyś liście przebojów "30 ton" wielokrotnie odnotowano samego Jana Pawła II śpiewającego jedną z modlitw. Jak zauważa Kasia Dydo postać świętego nie obca jest też grom komputerowym. W 2017 roku powstała gra "Przygody Jana Pawła II Wielkiego", w której papież-Polak przypomina Super Mario. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Dominika Klimek

Data emisji: 18.05.2020

Godzina emisji: 11.15

pj

Czytaj także

Matura 2020. "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w radiu i telewizji

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 16:40
Do egzaminu maturalnego z języka polskiego należy przypomnieć sobie kilkadziesiąt lektur. Na szczęście niektóre z nich zostały zaadaptowane przez artystów na potrzeby teatru albo radia. Przeglądając darmowe archiwa w sieci Dominika Klimek trafiła na kilka interesujących tytułów.
rozwiń zwiń