Matura 2020. "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w radiu i telewizji

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 16:40
Do egzaminu maturalnego z języka polskiego należy przypomnieć sobie kilkadziesiąt lektur. Na szczęście niektóre z nich zostały zaadaptowane przez artystów na potrzeby teatru albo radia. Przeglądając darmowe archiwa w sieci Dominika Klimek trafiła na kilka interesujących tytułów.
Audio
  • "Inny świat" Herlinga-Grudzińskiego - do słuchania i oglądania (Stacja Kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Dmitry Veselov

Zobacz także
sztuka wystawa obrazy galeria 1200.jpg
Matura 2020. Techniki zdobnicze w historii sztuki

Wśród nich jest m.in. słuchowisko zrealizowane na podstawie "Innego świata" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - książki nad którą autor pracował od lipca 1949 roku do lipca 1950, w Rugby i Londynie pod roboczym tytułem "Martwi za życia". - "Inny świat" to zapis bolesnych wspomnień z pobytu w łagrze - opowiada współautorka maturalnego cyklu w Czwórce.

Historia zaczyna się latem 1940 roku. Poznajemy głównego bohatera, który jest uwięziony w Witebsku, a potem trafia do obozu pracy w Jercewie. - Dzięku słuchowisku poznajemy szokujący aspekt ustroju totalitarnego, gdzie degradacji ulegają relacje międzyludzkie oraz wartości. Z więźniami łagrów pozostaje jedynie głód strach i walka o przetrwanie - mówi Dominika Klimek 

Seriws specjalny: Gustaw Herling-Grudziński >>>

Czytaj także
para wesele 1200x660.jpg
Jak czytać "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego?

Książka Gustawa Herlinga-Grudzińskiego "Inny świat. Zapiski sowieckie" jest jednym z najważniejszych świadectw życia sowieckim w łagrze, a zarazem jednym z najistotniejszych utworów w historii polskiej, a także światowej literatury XX wieku. Przez cały okres PRL-u twórczość Herlinga-Grudzińskiego była w kraju na indeksie, niedopuszczana przez cenzurę do publikowania i rozpowszechniania. Na zasłużoną sławę czekała niemal 40 lat.

Dla autora "Inny świat" miał jeszcze głębsze znaczenie - Grudziński uważał dzieło za swój "zasadniczy argument na rzecz tezy, którą od dawna głosił, że wiek XX jest wiekiem przeklętym - wiekiem ideologii totalitaryzmu".

Książka Herlinga-Grudzińskiego doczekała się także adaptacji w Teatrze Telewizji. W spektaklu w reżyserii Igora Gorzkowskiego w rolę Gustawa/Altera wcielił się Philippe Tłokiński, który zagrał też Jana Nowaka - Jeziorańskiego w "Kurierze". Na ekranie partneruje mu m.in. Rafał Zawierucha, znany z roli Romana Polańskiego w "Pewnego razu... w Hollywood" Quentina Tarantino.

Obie realizacje dostępne są w serwisach Ninateka.pl i VOD Telewizji Polskiej.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Dominika Klimek

Data emisji: 6.04.2020

Godzina emisji: 10.30

kul

Czytaj także

Jak prywatne komputery mogą działać w służbie nauki?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 12:59
Jeśli nasz komputer przystosowany jest do gier wideo, najczęściej ma on dość dużą moc obliczeniową. Teraz, dzięki specjalnej aplikacji, część tej mocy, której akurat nie wykorzystujemy, możemy przekazać na potrzeby nauki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czwórka wspiera maturzystów. "Ferdydurke" do słuchania

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 14:05
Zapraszamy na cykl materiałów o spektaklach i słuchowiskach Polskiego Radia na podstawie lektur maturalnych, które można znaleźć online na naszych stronach.
rozwiń zwiń