Matura 2020. Techniki zdobnicze w historii sztuki

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 13:00
Żeby zdać maturę z historii, należy opanować podział malarstwa ze względu na różne czynniki, trzeba także znać podstawowe techniki malarskie i techniki zdobnicze.
Audio
  • Matura z historii sztuki. Techniki zdobnicze, które warto znać (Stacja Kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/StockSnap

Zobacz także
para wesele 1200x660.jpg
Poradnik maturzysty. Jak czytać "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego?

Jak ożywić rzeźbę?

W starożytności najważniejsze były polichromia i inkrustacja. - Te techniki najczęściej uzupełniały się i były stosowane w celu ożywienia danej rzeźby - tłumaczy historyk sztuki Ewelina Chwiejda. 

Polichromia polegała na pokrywaniu dzieła barwną powłoką, natomiast inkrustację, czyli barwne zdobienie powierzchni kamiennej, metalowej lub z innego twardego materiału (także drewna) różnymi, zwykle cenniejszymi, materiałami, jak np. kość słoniowa, metale, kamienie szlachetne i półszlachetne, masa perłowa stosowano do dekoracji ścian lub w celu ożywienia posągów przez inkrustowanie oczu kamieniami. - Kiedy patrzymy na dzieło starożytne, na przykład na popiersie Nefretete, to zauważymy, że bardzo jasna część oka z ciemniejszą tęczówką to kamień szlachetny lub kość słoniowa - wyjaśnia autorka bloga Matura z historii sztuki.pl. - Na maturze polecam dobrze przyglądać się obrazkom i szukać w nich detali - radzi.


Czytaj także
pixabay matematyka 1200.jpg
Funkcje kwadratowe. Delty i pierwiastki. Mamy sposób, jak je zapamiętać!

Chryzelefantyna - znak firmowy Fidiasza

W starożytnej Grecji powszechnie stosowana była chryzelefantyna. - Z niej wykonywane były tak ważne dzieła jak Atena Partenos czy Zeus Olimpijski - mówi ekspert. - Technika polega na łączeniu złota i kości słoniowej w partiach, które będą widoczne w rzeźbie - dodaje.

Mozaika to technika dekoracyjna zaliczana do malarstwa monumentalnego polegająca na układaniu wzoru ornamentalnego lub obrazu z drobnych, różnokształtnych barwnych kamieni, szkła i ceramiki na odpowiednio przygotowanym podłożu. - Mozaiki możemy rozpoznać po dużej ilości złotego tła. Wyraźny rozkwit tej metody nastąpił w sztuce wczesnochrześcijańskiej i bizantyjskiej - opowiada Ewelina Chwiejda.  

W starożytności stosowano także filigran i granulację. W tej ostatniej technice niedościgłe wyżyny techniczne osiągnęli artyści z Etrurii. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 2.04.2020

Godzina emisji: 11.30

kul/pj

Czytaj także

Galerie na świecie: plac zabaw dla dorosłych i ukryte znaczenia obrazów

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 20:31
W poszukiwaniu najciekawszych wystaw na świecie tym razem odwiedzamy Holandię, Włochy, Niemcy i Stany Zjednoczone. Zajrzymy m.in. na holenderski plac zabaw tylko dla dorosłych, opowiemy o multimedialnej wystawie poświęconej historii Atlanty, a do Berlina wyruszymy śladami ikony walki z apartheidem i jednego z najważniejszych działaczy na rzecz praw człowieka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odwiedzamy muzea na świecie. Oslo, San Francisco, Kopenhaga, Paryż

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 21:22
Na początek zaglądamy do San Francisco, gdzie w Muzeum Diaspory Afrykańskiej przyglądamy się zbiorom, które przypominają nam o dynamicznym rozwoju kultury i amerykańskiego społeczeństwa. 
rozwiń zwiń