"Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego na ekranach kin i deskach teatrów

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 13:36
"Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego zostało wydane w 1924 roku, a cztery lata później światło dzienne ujrzała pierwsza ekranizacja powieści, która była filmem niemym. Do dziś zachowamy się niestety wyłącznie pojedyncze fotosy z tego dzieła.
Audio
  • "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego - ekranizacje i spektakle teatralne (Stacja Kultura/Czwórka)
Przedwiośnie
"Przedwiośnie" Foto: Grzegorz Jakubowski/KPRP

pap dziady swinarski 1200.jpg
Matura 2020. "Dziady" Swinarskiego zajęły cały teatr

Blisko 60 lat później, w 1981 roku w teatralnej adaptacji telewizyjnej "Przedwiośnie" pokazał reżyser Wojciech Solarz. W głównej roli, Cezarego Baryki, widzowie zobaczyć mogli Tomasza Stockingera. W obsadzie pojawia się jeszcze wielu znanych aktorów, m.in. Tadeusz Łomnicki, Zbigniew Zapasiewicz i Joanna Szczepkowska.

ZOBACZ TAKŻE Nauczyciel online. Jak zmieniło się życie belfrów w czasie pandemii >>>

Ten spektakl rozpoczynamy w Nawłoci, gdzie Cezary Baryka trafia wraz z Hipolitem Wielosławskim, któremu na wojnie uratował życie. Otacza ich wielu znamienitych gości, a Hipolit przedstawia ich Cezaremu. Wśród tych wydarzeń Cezary Baryka zamyśla się, a widz dowiaduje się wówczas, co działo się w Baku. - Dostajemy retrospekcje z poprzedniej części jego życia, narrator streszcza nam historię: relacje z rodzicami i doświadczenia, przemiany wewnętrzne bohatera - mówi reporterka Czwórki Dominika Klimek. I jak podkreśla, to było dla reżysera wyjątkowo trudne zadanie, bo faktów jest dużo, ale "udało się to zrobić sprawnie". - Niektóre z kadrów są poruszające, bo poza tymi spreparowanymi na potrzeby filmu, część zdjęć pochodzi z rzeczywistych wojennych archiwaliów - tłumaczy Dominika Klimek. - Mamy tu też przebitki z podróży Cezarego ze Stefanem Baryką, czyli jego ojcem, granym przez Tadeusza Łomnickiego.


szajkowski 1200.JPG
Muzyka dla maturzystów. Maciek Szajkowski daje korki z biologii

ZOBACZ TAKŻE Matura 2020. Architektura: Style, epoki i mnóstwo terminów >>>

"Przedwiośnie" realizowane było także przez Teatr Polskiego Radia. - Spektakle były bardzo różnorodne, a w jednej z ostatnich adaptacji pojawili się Wiesław Komasa, oraz młodzi aktorzy Jaśmina Polak i Bartosz Bielenia - wymieniała Dominika Klimek.

Powieść tę zekranizowano także kilka lat temu na dużym ekranie, a wówczas w roli Cezarego Baryki zobaczyć mogliśmy Mateusz Damięcki.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Dominika Klimek

Data emisji: 25.05.2020

Godzina emisji: 10:45

kd

Czytaj także

Czwórka wspiera maturzystów. "Ferdydurke" do słuchania

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 14:05
Zapraszamy na cykl materiałów o spektaklach i słuchowiskach Polskiego Radia na podstawie lektur maturalnych, które można znaleźć online na naszych stronach.
rozwiń zwiń