Kaja Klimek poleca seriale: "Mogę cię zniszczyć", "Women Make Film", "Ghost In The Shell: SAC_2045"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 14:00
- W tym serialu nie ma fałszywej nuty. Ani w głównej bohaterce, ani w otaczających ją ludziach. W Polsce na razie możemy oglądać tylko pierwszy odcinek, ale o "I May Destroy You", czyli "Mogę cię zniszczyć", jest już bardzo głosno w sieci - przekonuje Kaja Klimek.
Audio
  • Kaja Klimek poleca seriale w sieci (Stacja Kultura/Czwórka)
Michaela Coel na premierze filmu Our Planet w Londynie w 2019 roku
Michaela Coel na premierze filmu Our Planet "w Londynie w 2019 rokuFoto: PAP/Photoshot/Keith Mayhew/Retna

Rzuć wszystko i oglądaj

Nowy serial HBO stawia pytanie o granicę, jaka dzieli bycie wyzwolonym od bycia wykorzystanym. Serial opowiada o młodej kobiecie, która próbuje poskładać swoje życie na nowo, po tym jak odkrywa wydarzenia pewnej nocy. - Temat jest ważny i poważny, a sama historia została oparta na przeżyciach reżyserki, scenarzystki i odtwórczyni roli głównej - mówi krytyczka filmowa. - Są tacy, którzy twierdzą, że Michaela Coel to brytyjska Lena Dunham. Ja jestem przeciwna takim klasyfikacjom. Dla mnie Coel to nowy i mocny głos w świecie filmu - wyjaśnia. 

"I May Destroy You"/HBO

Film drogi przez kino kobiet

"Women Make Film: A New Road Movie Through Cinema" to najnowszy serial dokumentalny Marka Cousinsa. - Tym razem irlandzki filmowiec i krytyk filmowy zabiera nas w trwającą czternaście godzin wyprawę do krainy reżyserek i ich wizji. Oprócz Tildy Swinton, Jane Fondy czy Kerry Fox w filmie występują autorki i reżyserki, których nie znamy z kolorowych magazynów, a które w znaczący sposób wpłynęły na rozwój sztuki filmowej - podsumowuje rozmówczyni Kasi Dydo.  

Mark Cousins pracuje na fragmentach ich filmów, na scenach i urywkach. Analizuje je i łączy w zaskakujące pary i łańcuchy znaczeniowe. I co ważne - uczy czytać kino. Uwrażliwia na ruch kamery, na kolor, na cięcia, na wibracje dźwięku i niuanse gry aktorskiej.

"Women Make Film"/Dogwoof

Anime jak wielkie rozczarowanie

"Ghost In The Shell: SAC_2045" to sequel serialu "Ghost In the Shell SAC" na podstawie mangi Masamune Shirowa. Film został w całości zrealizowany z wykorzystaniem grafiki komputerowej, a wyreżyserowali go Kenji Kamiyama i Shinji Arama oraz studio SOLA DIGITAL ARTS. - Jestem wielką fanką orginału z lat. 90. i ten serial mnie rozczarował - przyznaje Klimek. - Nie kupuję tej perspektywy, nie podoba mi się klimat opowieści. Po prostu: nie oglądam. 

"Ghost In The Shell: SAC_2045"/Netflix

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek (krytyczka filmowa)

Data emisji: 11.06.2020

Godzina emisji: 10.16

kul/pj

Czytaj także

Seriale stare, nowe i "kwarantannowe" poleca Kaja Klimek

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 14:00
- W ramach nadrabiania zaległości spod znaku "przeleżałam 10 lat pod śniegiem, ale właśnie się obudziłam" zaczęłam oglądać serial "Mr. Robot" w reżyserii Sama Esmaila i przyznaję, że to "sztos" - mówi Kaja Klimek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kaja Klimek poleca seriale: "Co robimy w ukryciu?", "To wiem na pewno", "The Office"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 14:20
- Mark Ruffalo jest jednym z moich ulubionych aktorów. W serialu "To wiem na pewno" można go oglądać w podwójnej roli braci bliźniaków. I warto to zrobić, bo on niesie tę historię na skrzydłach swoich emocji - mówi Kaja Klimek.
rozwiń zwiń