"Ścieżki do interpretacji" w 50. rocznicę Sympozjum Plastycznego we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 17:40
- Po kilku miesiącach zawieszenia kultura we Wrocławiu znów ma się bardzo dobrze - zapewnia Karolina Bieniek. - I tak na przykład Galeria Szewska Pasja wychodzi w przestrzeń publiczną z nową realizacją "Ścieżki do interpretacji". 
Ścieżki do interpretacji - Wrocław 2020
„Ścieżki do interpretacji” - Wrocław 2020 Foto: mat. prasowe/Malgorzata Kujda

Czytaj także
zachęta pap 1200.jpg
Zachęta. Obrazami tapetowano tam ściany

To projekt Fundacji Art Transparent realizowany w związku z przypadającą w tym roku 50. rocznicą słynnego Sympozjum Plastycznego we Wrocławiu.  17 marca 1970 roku otwarta została wystawa podsumowująca Sympozjum Plastyczne Wrocław ’70. Spotkanie artystów, krytyków i teoretyków sztuki stało się przestrzenią wymiany myśli i wykuwania nowych kierunków w polskiej sztuce, a zgłoszone w ramach Sympozjum propozycje o charakterze czysto konceptualnym sprawiły, że już w oczach współczesnych urosło do rangi symbolu: pierwszej ogólnopolskiej manifestacji konceptualizmu. - To były największe nazwiska tamtego czasu, które dyskutowały o tkance miejskiej Wrocławia. Pół wieku po Sympozjum spotykamy się my - instytucje i grupy nieformalne zajmujące się sztuką współczesną we Wrocławiu - żeby przypomnieć to niezwykle istotne dla całego środowiska wydarzenie - opowiada kuratorka.

11:47 [CZWORKA]Stacja Kultura 17 czerwiec 2020 wroclaw.mp3 "Ścieżki do interpretacji" - o nowej wystawie Galerii Szewska Pasja (Stacja Kultura/Czwórka)

Wystawa "Ścieżki do interpretacji", w której biorą udział trzy współczesne wrocławskie artystki: Anna Kołodziejczyk, Alex Urban i Ewa Zwarycz nawiązuje do Sympozjum i do twórczości do wybitnych artystów: Stanisława Dróżdża i Barbary Kozłowskiej. - Stanisław Dróżdż był wielkim wrocławskim poetą, Barbara Kozłowska - jedną z najważniejszych artystek wrocławskiej awangardy - wyjaśnia rozmówczyni Kasi Dydo. - Kozłowska interpretowała poezję Dróżdża, m.in. "Samotność", którą w formie pomnika możemy podziwiać w Parku Popowickim od 2016 roku. To monumentalna instalacja, która składa się z 45 betonowych "jedynek" w charakterystycznym dla artystki błękicie - dodaje.

"Samotność" Beaty Kozłowskiej w Parku Popowickim "Samotność" Barbary Kozłowskiej w Parku Popowickim

Zobacz
orno 1200.jpg
ORNO - biżuteria tworzona z potrzeby powrotu do codzienności

Temat samotności pojawia się także w pracach fotograficznych prezentowanych na wystawie "Ścieżki do interpretacji. - W pierwszej chwili myśleliśmy tylko o interpretacji instalacji Kozłowskiej. Potem przyszedł koronawirus i nasza ekspozycja stała się opowieścią o osobistym doświadczaniu odosobnienia w czasach pandemii - mówi Karolina Bieniek.

Spacerując dziś po Wrocławiu możemy zobaczyć pojedyncze ślady Sympozjum Plastycznego Wrocław ‘70. Są to ustawione przy Teatrze Współczesnym betonowe "Krzesło" Tadeusza Kantora i wyrastający korzeniami do góry "Żywy pomnik. Arena" Jerzego Beresia na Wyspie Piasek. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Karolina Bieniek (kuratorka wystawy)

Data emisji: 17.06.2020

Godzina emisji: 11:15

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Galeria Studio BWA Wrocław otwiera wystawę Gregora Gonsiora

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 14:19
- Nasza współpraca artystyczna z Gregorem Gonsiorem trwa od 7 lat. Jest kostiumografem i projektantem mody. Projekty tworzy własnymi rękami, bo jako rzemieślnik pracuje ze skórami produkując buty i torby. Pracuje przy muralach i jest artystą wizualnym - wyliczała kuratorka wystawy "Szrot" Anka Herbut.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Retrogradacja". Płynna materialność przedmiotów

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 10:57
Retrogradacja to termin pochodzący z astronomii. Opisuje pozorny ruch wsteczny planet widoczny na tle gwiazd, który w rzeczywistości jest złudzeniem optycznym obserwowanym z Ziemi. Jest też tytułem najnowszej wystawy trójmiejskiej artystki Patrycji Orzechowskiej. 
rozwiń zwiń