"Retrogradacja". Płynna materialność przedmiotów

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 10:57
Retrogradacja to termin pochodzący z astronomii. Opisuje pozorny ruch wsteczny planet widoczny na tle gwiazd, który w rzeczywistości jest złudzeniem optycznym obserwowanym z Ziemi. Jest też tytułem najnowszej wystawy trójmiejskiej artystki Patrycji Orzechowskiej. 
Audio
  • W poprzek dadaizmu. Nowe funkcje przedmiotów w sztuce na wystawie Patrycji Orzechowskiej (Stacja kultura/Czwórka
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: FreePhotos/Pixabay

Plakat  promujący wystawę "Retrogradacja" Patrycji Orzechowskiej we wrocławskiej Galerii BWA Plakat promujący wystawę "Retrogradacja" Patrycji Orzechowskiej we wrocławskiej Galerii BWA

Autorka stworzyła przestrzeń sztuki, którą nazywa fantazją o świecie bez ludzi. Co dostajemy w zamian?

- W zamian otrzymujemy przedmioty. Postanowiłam, że tematem mojej wystawy będzie materialność rzeczy, które na pierwszy rzut oka wyglądają na bezużyteczne. Nadaję im nową funkcję przenosząc nostalgię do przyszłości. To taka retro-futurologia - opowiadała artystka. 

Kluczowe jest tu odniesienie do tytułu wystawy. Retrogradacja ma wskazywać na pozorność i wieloznaczność myślenia o przedmiocie. Te, które będziemy mogli zobaczyć nie są wartościowe, piękne czy oryginalne. To obiekty, które posiadają nieodparty urok - mówiła.

W jaki sposób artystka zgromadziła przedmioty, które będziemy mogli zobaczyć na wystawie? Do czego one służą? Co je ze sobą łączy? O tym w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Patrycja Orzechowska (artystka wizualna, graficzka, autorka kolaży i instalacji artystycznych)

Data emisji: 6.12.2018

Godzina emisji: 10.38

ac

Czytaj także

Dziary. Z więzienia, wojska, rejsu do Zachęty

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 12:20
Nad swoją najnowszą wystawą, w warszawskiej Zachęcie, Maurycy Gomulicki pracował 11 lat. Obok ekspozycji "Dziary" powstało dwa tysiące fotografii dokumentujących to zanikające zjawisko nieprofesjonalnych tatuaży. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anda Rotenberg i Mirosław Bałka na otwarcie domu kultury OP ENHEIM

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 15:19
W październikowy weened (20-21.11) otwarta została wystawa "1/1/1/1/1", która jest wynikiem współpracy kuratorki Andy Rottenberg i polskiego artysty Mirosława Bałki. Prace rzeźbiarza otworzyły program artystyczny nowej instytucji kultury zlokalizowanej w centrum Wrocławia OP ENHEIM. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galeria Studio BWA Wrocław otwiera wystawę Gregora Gonsiora

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 14:19
- Nasza współpraca artystyczna z Gregorem Gonsiorem trwa od 7 lat. Jest kostiumografem i projektantem mody. Projekty tworzy własnymi rękami, bo jako rzemieślnik pracuje ze skórami produkując buty i torby. Pracuje przy muralach i jest artystą wizualnym - wyliczała kuratorka wystawy "Szrot" Anka Herbut.
rozwiń zwiń