"Życie zawieszone między czasem". Jacenty Dędek sfotografował polską prowincję

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 16:00
Katarzyna Dędek i Jacek Dędek w podróż po polskiej prowincji wyruszyli w 2010 roku. Odwiedzili, sfotografowali i opisali 421 miasteczek i wsi "zawieszonych między czasem". - Okazało się, że takich miejsc pozostawionych samych sobie jest w Polsce cała masa - opowiada współautor albumu "Portretprowincji.pl".
Zdjęcie z cyklu portretprowincji.pl, Kazimierza Wielka, woj. świętokrzyskie, 2014 r.
Zdjęcie z cyklu "portretprowincji.pl", Kazimierza Wielka, woj. świętokrzyskie, 2014 r.Foto: Jacenty Dędek

Jeżdżąc po Polsce jako fotoreporter, zauważyłem, że polska się zmienia. Wyjątkowo dynamicznie w małych miejscowościach. Postanowiłem zarejestrować ten moment "przejścia" Jacenty Dędek

"Nie oceniamy, tylko się przyglądamy"

Efektem tej pracy jest niesamowita kolekcja zdjęć, której część znalazła się w opublikowanym niedawno albumie z tekstami Katarzyny Dędek. - Kasia znalazła dobry sposób na naszą opowieść o prowincji, a mianowicie przewodników, którzy pokazywali nam miejsce, w którym żyją. Bo to oni najlepiej znają swoje problemy i najlepiej wiedzą, co jest dla nich ważne - tłumaczy rozmówca Kasi Dydo. 

Posłuchaj
13:19 [CZWORKA]Stacja Kultura 2 lipiec 2020 prowincja.mp3 Polska prowincja w obiektywie Jacentego Dędka - jak wygląda? (Stacja Kultura/Czwórka)

Daleko od szosy, blisko do człowieka

Twórcy projektu przyznają, że traktują prowincję jako teren oddalony od centrum. - Zazwyczaj to słowo kojarzy się negatywnie. Dla nas po tej podróży już zdecydowanie nie - zaznacza fotoreporter. - Tak nam się przydarzyło, że spotkaliśmy wspaniałych ludzi, którzy - ponieważ pochodzą z małych miejscowości - mają inne możliwości, ale to nie znaczy, że nie potrafią z nich korzystać. Choć oczywiście mają trudniej niż mieszkańcy dużych miast- dodaje.

Portretprowincji.pl / Jacenty Dędek

Jacenty Dędek to laureat konkursów fotografii prasowej, publikujący swoje prace w czasopismach i gazetach codziennych. Ostatnie lata poświęcił zbieraniu materiałów do wyjątkowego projektu dokumentalnego "portretprowincji.pl", opisującego życie kilkuset małych miasteczek i wsi w Polsce. Rozpoczęty w 2011 roku cykl zakończył się właśnie wydaniem albumy fotograficznego.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Jacenty Dędek (fotoreporter)

Data emisji: 02.07.2020

Godzina emisji: 11.15

kul/ac

Czytaj także

Rafał Wilk odkrywa peryferie sportu w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 16:00
- Obszarem moich zainteresowań są dyscypliny rozgrywane na peryferiach, w cieniu innych, bardziej popularnych aktywności - opowiada Rafał Wilk. Prace artysty można oglądać w galerii Art Walk na placu Europejskim w Warszawie na wystawie "Sport w wielkim mieście".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spitsbergen sprzed 38 lat. Fotografia i świat bez śmieci

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 15:11
Gdy Anna Musiałówna wyjechała na Spitzbergen był rok 1981. Co ją tam zachwyciło, a jakie... śmieci tam znalazła? O tym opowiada w rozmowie z Kasią Dydo.
rozwiń zwiń