Spitsbergen sprzed 38 lat. Fotografia i świat bez śmieci

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 15:11
Gdy Anna Musiałówna wyjechała na Spitzbergen był rok 1981. Co ją tam zachwyciło, a jakie... śmieci tam znalazła? O tym opowiada w rozmowie z Kasią Dydo.
Audio
  • Anna Musiałówna opowiada o swoich fotografiach i Spitsbergenie w 1981 roku i dziś (Stacja Kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/Djwosa

Wystawa "Próba przeczekania wiatru. Fotografie ze Spitsbergenu" prezentuje wybór zdjęć Anny Musiałówny, fotografki prasowej i dokumentalistki. - Ja wtedy byłam 30-latką. W Polsce czas był straszny, nie było nic do jedzenia, ludzie byli smutni i wszystko było w ruinie - wspomina gość Czwórki. - W latach 70. byłam w Nepalu, przejechałam Azję. Nie było tak, że my nie mogliśmy się wydostać, tylko trzeba to było robić sposobem - dodaje. 

By pojechać na Spitzbergen Anna Musiałówna dołączyła do wyprawy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Zabrał mnie profesor Czeppe. Było nas pięcioro. Mieszkaliśmy na zupełnym odludziu, na południowym Spitzbergenie, w jednej chatce traperskiej. Dach jej przeciekał - wspomina. 

Jednym z pierwszych momentów zarejestrowanych w aparacie dokumentalistki były powiewające na wietrze kalesony kolegi. - Ja robiłam zdjęcia na pamiątkę. Nie pojechałam tam szukać tematu. Jeśli mogłam to fotografowałam to, co interesujące, ale z takim podejściem, że chcę zapamiętać i zanotować to, co się działo - opowiada. - Mnie interesuje przyroda, muszę czuć wiatr, zapach. A tam zachwyciło mnie światło. 

Anna Musiałówna przyznaje, że wtedy nie myślano o ekologii, a każdy znaleziony śmieć był przydatny. 38 lat po wyprawie nie może uwierzyć, że dziś tam ludzie śmieci zbierają tonami. Co jej dał ten wyjazd? Kiedy zrobiła swoje najlepsze zdjęcia? Czym jest dla niej fotografia? O tym w rozmowie z Kasią Dydo opowiadała Anna Musiałówna. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Anna Musiałówna (fotografka prasowa, dokumentalistka) 

Data emisji: 19.09.2019

Godzina emisji: 11.08

pj/kd

Czytaj także

Rafał Wilk odkrywa peryferie sportu w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 16:00
- Obszarem moich zainteresowań są dyscypliny rozgrywane na peryferiach, w cieniu innych, bardziej popularnych aktywności - opowiada Rafał Wilk. Prace artysty można oglądać w galerii Art Walk na placu Europejskim w Warszawie na wystawie "Sport w wielkim mieście".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fotografia opanuje Białystok. Nie zabraknie Zofii Kulik

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 12:29
- Fotografia, jako medium, ma w sobie coś takiego, że może mówić zarówno o przeszłości, jak i teraźniejszości i przyszłości - mówi Grzegorz Jarmocewicz, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Białystok Interphoto 2019.  
rozwiń zwiń