Plan B. "Słomiany Zapał" w Borach Tucholskich

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 14:00
Kiedyś - marzenie. Dziś - dom nad jeziorem w Borach Tucholskich. Marta Rybczyńska opowiada o "Słomianym Zapale", który stał się życiową pasją. 
Bory Tucholskie (zdj. ilustracyjne)
Bory Tucholskie (zdj. ilustracyjne)Foto: iwciagr/Shutterstock.com

rower podróż mężczyzna wieś 1200.jpg
Plan B. Od czego zaczyna się nowe życie?

- Myśl o ucieczce z miasta długo kiełkowała w mojej głowie. Wybraliśmy działkę nad jeziorem w Borach Tucholskich. Potem nawiązaliśmy współpracę z fundacją zajmującą się bio-budownictwem, bo chcieliśmy, by nasz dom był zbudowany z gliny i ze słomy - opowiada Marta Rybczyńska. - Tak powstała osada "Słomiany Zapał", z przewrotną nazwą, ale szczerą pasją.

Posłuchaj
03:50 [CZWORKA]Stacja Kultura 8 lipiec 2020 kultura natury.mp3 Plan B. Jak rzucić wszystko i wyjechać na wieś? (Stacja Kultura/Czwórka) 

Kocham miasto, ale niekoniecznie w godzinach szczytu i niekoniecznie w tempie, w którym ono żyje Marta Rybczyńska

Rozmówczyni Oli Opali przyznaje, że goście Osady przeważnie wiedzą, na co się piszą i pewnie właśnie z tego powodu przyjeżdżają. Chcą zobaczyć, dotknąć ścian, powąchać i przekonać się sami, że dom, w którym spędzą najbliższych kilka dni, jest ze słomy i gliny. I stoi, wewnątrz nie słychać piorunów w czasie burzy, nigdy nie jest wilgotno, w zimie jest ciepło, a w lecie przyjemny chłód. - W Sylwestra jest u nas ognicho, robimy pieczonki i mamy całkowity zakaz strzelania fajerwerkami - opowiada. - Zależy nam, żeby w "Słomianym Zapale" można się było wyciszyć. Wiem, że jest to potrzebne i że ja sama już nie wyobrażam sobie powrotu do miasta - dodaje.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 08.07.2020

Godzina emisji: 11.44

kul

Czytaj także

Rozsądne kupowanie. Joanna Glogaza: nie oddawaj swoich danych w zamian za zniżkę na buty

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 14:02
"Wychodząc z mody" to przewodnik po slow fashion. Autorka o swojej książce mówi, że to kompendium wiedzy, które krok po kroku pomoże czytelnikowi w nauczeniu się rozpoznawania dobrej jakości produktów, zorganizowaniu garderoby i pozdbyciu się ze swojego otoczenia niepotrzebnych przedmiotów. Jak sama pisze - zdradza w niej sposoby nie tylko na uporządkowaną szafę, ale i na uporządkowane życie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Farma w mieście - zgodnie z rytmem natury

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 13:03
Wielu wciąż podchodzi sceptycznie do kwestii zmian klimatycznych oraz globalnego ocieplenia.  Większość ekologicznych inicjatyw pochodzi od samorządów oraz zaniepokojonych obywateli, którzy chcą dołożyć swoją cegiełkę do ratowania naszej planety.
rozwiń zwiń