"Kocham Puszczę". Co możemy zrobić dla lasów?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 09:02
Niedawno strażakom udało się opanować trawiący Biebrzański Park Narodowy pożar, który pochłonął ogromną część zielonego kompleksu Podlasia. Temat suszy w Polsce nadal jest jednak obecny. O czym powinniśmy wiedzieć i jak dbać o środowisko, w którym brakuje wody?
Audio
  • O czym powinniśmy pamiętać w trakcie suszy? (Ratujemy świat/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Ondrej Zeleznik/Shutterstock

"Zginęły gatunki owadów i płazów, inne zwierzęta straciły swój dom"

Przez pożary w Biebrzańskim Parku Narodowym straciliśmy ponad 6 tys. hektarów bezcennej przyrody. - W tym momencie nie walczymy już z otwartym ogniem. Jednak pożar, który strawił ogromną część parku doprowadził do ogromnych strat w środowisku. Nie doszło na szczęście do podpalenia torfowisk, w przeciwnym razie dogaszalibyśmy ten pożar miesiącami - mówiła Katarzyna Karpa Świderek, rzeczniczka WWF Polska.

"Nie jesteśmy odpowiednio przygotowani na walkę z żywiołem"

Nie zmienia to faktu, że aż 10 procent parku pochłonął ogień. Niektóre gatunki zwierząt nie miały szans na ucieczkę przed żywiołem. Nie było szans dla płazów, gadów, wielu owadów i lęgów ptasich. Wiele z nich bezpowrotnie straciło swoje siedliska. Rzeczniczka WWF Polska zwracała uwagę na jeszcze jedno zjawisko. - Pokazał, że nie jesteśmy wystarczająco przygotowani na walkę z żywiołem. To alarmujące zwłaszcza w warunkach panującej w Polsce suszy, a w tym przypadku liczy się szybkość reakcji - podkreślała. 

"Susza w Polsce jest faktem"

- Mamy w Polsce niedobór wody. Zima była niemal zupełnie bezśnieżna, a sam marzec był miesiącem, w którym padało najmniej od trzydziestu lat. Rzeki są w stanie niskim, choć mamy wiosnę. Maj i kwiecień to miesiące, gdy wód w rzekach był nadmiar, dziś mamy niedobór. Potrzebowalibyśmy trzech tygodni deszczu, by odwrócić ten stan. Problem jest poważny - komentowała. 

Co zmieni się dla nas w czasie suszy w Polsce? O czym powinniśmy pamiętać? O tym w rozmowie z Katarzyną Karpą-Świderek. 

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 5.04.2020

Godzina emisji: 14.48

ac

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekologiczne kosmetyki - czyli jakie?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 16:30
Autorki bloga Piggypeg.pl od kilku lat biorą pod lupę ekokosmetyki - analizują ich skład, sprawdzają skuteczność i zdobytą wiedzą dzielą się w sieci.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czekasz na miód? Pszczoły właśnie zaczynają pracę

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 14:46
Druga połowa kwietnia to czas, gdy w ulach zaczyna się wzmożony ruch. Pszczoły zaczynają produkcję miodu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowinki technologiczne, które pomogą dbać o planetę

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 21:25
Nowoczesne projektowanie nie skupia się już wyłącznie na użyteczności i wyglądzie produktu. Coraz więcej producentów i designerów chce oddawać do użytku produkty przyjazne nie tylko ludziom, ale także środowisku. Wybraliśmy dla was najciekawsze projekty. 
rozwiń zwiń