"Muzea dla klimatu". Kultura łączy siły w służbie ekologii

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 19:33
- W wielu instytucjach kultury są ludzie, którzy myślą o tym, jak ekologizować te miejsca, w jaki sposób stworzyć możliwość do wymiany myśli, dobrych i sprawdzonych praktyk. Nasza inicjatywa szybko się poszerza i staramy się, by nie ograniczała się wyłącznie do muzeów - tłumaczyły Ewa Chomicka i Aleksandra Janos z akcji "Muzea dla klimatu".
Audio
  • Muzea dla klimatu opowiadają jej twórcy Ewa Chomicka i Aleksandra Janos (Ratujemy świat/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Zyabich

las drzewa przyroda 1200.jpg
O czym powinniśmy pamiętać w trakcie suszy? >>>

"Muzea dla klimatu" to inicjatywa, do której każdy może dołączyć, w ramach której odbywa się cykl spotkań dotyczących wyzwań stojących przed instytucjami kultury wobec zmian klimatycznych. - Przywykliśmy do tego, że muzea to instytucje, w których wszystko trwa długo, natomiast dziś one się zmieniają dość dynamicznie. Podejmują wyzwania i mają głos w inicjatywach, które dotyczą naszej współczesności. A kryzys klimatyczny dotyczy nas wszystkich, zmienia nasze myślenie i wywiera presję na takich miejscach, jak muzea - tłumaczyły Ewa Chomicka i Aleksandra Janos. 

ZOBACZ TAKŻE "Kocham Puszczę". Co możemy zrobić dla lasów? >>>


kosmetyki sh f 1200.jpg
Ekologiczne kosmetyki - czyli jakie? >>>

Jak podkreślały, choć w Polsce debata o ekologii wciąż się kształtuje, w wielu krajach już trwa, i jest zaawansowana. - Dlatego mamy ogromne nadzieje, że nasza inicjatywa przyczyni się do tego, że by ludzie związani z instytucjami kultury - ale także te instytucje systemowo - zechcieli skorzystać z możliwości poszukiwania dobrych praktyk  wymieniania się pomysłami i ideami na ekologizację. Bo takie miejsca mają szansę kształtowania postaw, bycia rzecznikami zmian, praktyk codzienności - mówiły. I wymieniały elementy, na które większość instytucji może sobie pozwolić, a które prowadzą do dobrych zmian. - Wymiana oświetlenia na bardziej energooszczędne, rezygnacja z catheringu z plastikowymi sztućcami, rezygnacja z części wydruków - tłumaczyły. - Ekologizacja muzeów nie musi być trudna. Nawet, jeśli wymaga w danym momencie nakładów finansowych, można pomyśleć o niej z różnych perspektyw i powoli te zmiany wprowadzać.  

ZOBACZ TAKŻE Stres wywołany izolację? Wypróbuj te sposoby na oddychanie >>>

Zaproszenie w ramach akcji "Muzea dla klimatu" skierowane jest do muzealników, a także osób pracujących w publicznych instytucjach kultury, ale nie ogranicza się do tej grupy i jest otwarte na wszystkie osoby zainteresowane tematem. Podczas spotkań, z których pierwsze zaplanowano na 20 maja, będzie można korzystać z wiedzy zaproszonych ekspertów, a także dzielić się własnym doświadczeniem, pomysłami i lekturami oraz słuchać tych, którzy zechcą do nas dołączyć. - Nasze propozycje nie są ograniczone wyłącznie do tego, jak ekologizować sam budynek, ale myślimy kompleksowo, także o zespole ludzi, którzy w tym muzeum pracują i tych, którzy są częścią otoczenia takich obiektów - mówiły Ewa Chomicka i Aleksandra Janos.

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Ewa Chomicka i Aleksandra Janos (akcja "Muzea dla klimatu")

Data emisji: 12.05.2020

Godzina emisji: 14.48

kd

Czytaj także

Kultura online. Wirtualne zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 21:56
#ZostańWdomu i zwiedzaj online. Zwiedzaj muzea, galerie a nawet opery, nie wstając z kanapy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PR w rocznicę katastrofy smoleńskiej: warto przypominać dorobek tych, którzy odeszli

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 12:08
- Ta rocznica jest wyjątkowa, inna niż poprzednie, ale na pewno w warstwie symbolicznej, emocjonalnej, patriotycznej, to dzień bardzo, bardzo ważny - tłumaczyła w rozmowie z Czwórką Agnieszka Kamińska, prezes zarządu i redaktor naczelna Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak nie marnować jedzenia? Jagna Niedzielska: potrzebny jest plan

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 22:10
Jagna Niedzielska ekoaktywistka i kucharka wychowała się w domu, w którym nie marnowało się żywności. Zakupy zawsze były starannie zaplanowane, a odpadki organiczne trafiały na kompost. Ten styl życia promuje jako osoba dorosła dzieląc się swoimi patentami w sieci.
rozwiń zwiń