Galerie na świecie: plac zabaw dla dorosłych i ukryte znaczenia obrazów

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 20:31
W poszukiwaniu najciekawszych wystaw na świecie tym razem odwiedzamy Holandię, Włochy, Niemcy i Stany Zjednoczone. Zajrzymy m.in. na holenderski plac zabaw tylko dla dorosłych, opowiemy o multimedialnej wystawie poświęconej historii Atlanty, a do Berlina wyruszymy śladami ikony walki z apartheidem i jednego z najważniejszych działaczy na rzecz praw człowieka.
Audio
  • Najciekawsze wystawy na świecie poleca Ada Janiszewska (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pexels/Pixabay

Amsterdam, Wondr Experience - 1200 m2 dobrej zabawy

W Amsterdamie powstał pierwszy plac zabaw dla dorosłych. "Artystyczny plac zabaw" mieści się przy Meeuwenlaan 88 w północnej części miasta, w dzielnicy Amsterdam-Noord. Swoje podwoje otworzył we wrześniu ubiegłego roku i od tego czasu cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców miasta i turystów. Miejsce błyskawicznie zostało okrzyknięte "najbardziej instagramowym" muzeum w Holandii.

Co znajdziemy na miejscu? - To pokryty confetti świat kolorów i wrażeń, który ma nas zapraszać do zabawy i odkrywania. W ramach muzeum znajdziecie aż 15 interaktywnych instalacji, które powstały we współpracy z amsterdamskimi artystami - mówiła Ada Janiszewska. Zobaczycie tu największe w Holandii boisko, zanurzycie się w kałuży różowych pianek, możecie zgubić się w dżungli, a także zatańczyć pod rozgwieżdżonym niebem. 

Madryt, Reina Sofia Museum - nierówności społeczne opisane popkulturą

Kolejnym przystankiem naszej kulturalnej podróży jest Madryt, w którym odwiedzamy muzeum Reina Sofia. "The Keys to the Kingdom" to tytuł wystawy muzyka i plastyka Hassana Khana, który za pomocą takich eksponatów jak ilustracje muzyczne, szklane rzeźby, flagi, czy cyfrowe malowidła ścienne zmusza widza do refleksji nad współczesnymi formami populizmu. 

Artysta posługuje się na niej obrazami znanymi nam z życia codziennego, świata polityki i popkultury namawiając, do szukania w nich ukrytych znaczeń. Za pomocą tych obrazów opowiada o współczesnym niewolnictwie, wyzysku społecznym i nierównościach. 

Atlanta i Berlin - historia pewnego miasta i spacer śladami legendy

Na koniec przenieśliśmy się do Centrum Historii Atlanty. Do końca marca możemy tam zobaczyć multimedialną wystawę opowiadającą o historii miasta i osób związanych z tym miejscem. Zajrzymy tam do kabiny restauracyjnej z poprzedniej epoki, spotkamy aktorów, którzy na żywo odgrywają historyczne sceny z życia miasta.

Zajrzeliśmy także do Berlina, na wystawę poświęconą postaci Nelsona Mandeli. Co na niej znajdziemy? Więcej na ten temat w nagraniu opowiedziała Ada Janiszewska. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 22.01.2020

Godzina emisji: 10.21

ac

Czytaj także

Cover awArts 2019. Kolor, kolaż, muzyka

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 15:30
- W tym roku na Cover awArts 2018 wygrywa kolor. I coraz rzadziej na okładkach pojawiają się zdjęcia. Zamiast nich są kolaże - opowiada Adrian Chorębała, kurator wystawy prezentującej najlepsze okładki płytowe 2018 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henry Moore - buntownik, rzeźbiarz, architekt otoczenia

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 16:10
Po ponad 20 latach prace klasyka nowoczesnej rzeźby powróciły do Krakowa. W tamtejszym Muzeum Narodowym rozpoczęła się niezwykła wystawa-spacer "Moc natury. Henry Moore w Polsce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafał Wilk odkrywa peryferie sportu w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 16:00
- Obszarem moich zainteresowań są dyscypliny rozgrywane na peryferiach, w cieniu innych, bardziej popularnych aktywności - opowiada Rafał Wilk. Prace artysty można oglądać w galerii Art Walk na placu Europejskim w Warszawie na wystawie "Sport w wielkim mieście".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Farba znaczy krew. Kobiety o kobietach i malarstwie

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 12:03
- Tytuł wystawy "Farba znaczy krew" to przewrotne siegnięcie po tytuł innego utworu kultury - książki byłego myśliwego Zenona Kruczyńskiego - wyjaśnia Natalia Sielewicz, kuratorka ekspozycji w MSN. - Publikacja była pewnego rodzaju comingoutem, opisaniem całego procederu myśliwstwa - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie na świecie: podróż do świata książki i mroczna strona Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 20:05
W "Z" Museum w Manchesterze trwa "A World Inside a Book. Gruffalos, Dragons and Other Creatures" - To wciągająca wystawa 3D poświęcona książce "Gruffalos" – opowiadała Ada Janiszewska.
rozwiń zwiń