Tyrmand na imieninach Jana Kochanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 16:19
Biblioteka Narodowa po raz kolejny zaprasza na imieniny Jana Kochanowskiego. Ich wyjątkowym gościem będzie w tym roku Leopold Tyrmand. Nie zabraknie więc tematu zbrodni, jazzu i kolorowych skarpetek. 
Leopold Tyrmand
Leopold TyrmandFoto: Polskie Radio

- Imieniny Jana w tym roku, ze względu na pandemię, są wyjątkowe i przesunięte w czasie na ostatnią sobotę sierpnia - mówi Andrzej Szozda z Biblioteki Narodowej. - Udało nam się je przełożyć i zapraszamy od 11.30 do Parku Krasińskich, jednego z najpiękniejszych parków w Warszawie, tuż obok Pałacu Rzeczpospolitej, jednej z siedzib Biblioteki Narodowej - dodaje. 

Posłuchaj
05:53 czwórka stacja kultura 25.08.2020 kochanowski.mp3 Na Imieniny Jana Kochanowskiego, których wyjątkowym bohaterem będzie Leopold Tyrmand zaprasza Andrzej Szozda z Biblioteki Narodowej (Stacja Kultura/Czwórka)

Imieniny Jana Kochanowskiego jak zwykle będą piknikiem. A jego gościem specjalnym będzie Leopold Tyrmand. - To człowiek, który był ikoną stylu, osobą bezkompromisowa, promotorem jazzu, autorem jednego z najsłynniejszych kryminałów, jaki powstał w Polsce czyli "Złego" - przypomina gość Czwórki. Jeśli Tyrmand to jazz

Podczas pikniku zabrzmi jazz, a wśród poruszanych tematów nie zabraknie tych o modzie czy jedzeniu. - Będziemy rozmawiali o modzie, kolorowych skarpetkach, o bikiniarzach - wymienia Andrzej Szozda. - Leopold Tyrmand był taką ikoną stylu w tamtych czasach, co bardzo nie podobało się ówczesnym władzom, był za to krytykowany, ale cieszył się ogromną popularnością wśród ludzi. Będziemy rozmawiali też o kuchni, o jedzeniu, rozmowę na ten temat poprowadzi Łukasz Modelski. Będziemy mówili o tym, co podawano, co jadano w restauracjach czy klubach, w których bywał pisarz - dodaje. 

O 16.30 organizatorzy zapraszają na wyjątkowe spotkanie z synem Leopolda Tyrmanda, Matthew, który opowie o swoim tacie, jego relacjach z rodziną, żoną oraz synem i jego siostrą bliźniaczką. 

Posłuchaj także:

Mela Koteluk: "Astronomia poety" afirmuje miłość i wolność

Biblioteka Muzyka. W jakich książkach zaczytuje się Bela Komoszyńska?

Imieniny online

Wszystkie wydarzenia w ramach Imienin Jana Kochanowskiego będą transmitowane live na stronie Biblioteki Narodowej, na jej Facebooku czy kanale na YouTube. To ułatwienia dla tych, którzy nie mogą lub mają obawy przed uczestnictwem w wydarzeniu - wyjaśnia Andrzej Szozda. - Na miejscu gości wydarzenia prosimy o podpisanie specjalnych oświadczeń, noszenie maseczek czy zachowanie odpowiednich odstępów - dodaje. 

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Andrzej Szozda (Biblioteka Narodowa)

Data emisji: 25.08.2020

Godzina emisji: 11:40

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Igor Brejdygant i zbrodnie, które wydarzyły się naprawdę

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 18:57
Gościem będzie Igor Brejdygant, który opowie wydawnictwie "Opowiem Ci o zbrodni 2". W tej odsłonie pojawiają się najgłośniejsze polskie "pióra kryminalne" i mroczne historie, które wydarzyły się naprawdę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odszedłem daleko od Agaty Christie, by napisać powieść w jej stylu

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 14:48
- Chciałem napisać książkę w stylu Agaty Christie, okazało się jednak, że ona napisała już te wszystkie książki - każdy bohater się już u niej pojawił, każdy rodzaj zabójcy, każdy zwroty akcji - wyjaśnia Stuart Turton, autor "Siedmiu śmierci Evelyn Hardcastle". 
rozwiń zwiń