Igor Brejdygant i zbrodnie, które wydarzyły się naprawdę

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 18:57
Gościem będzie Igor Brejdygant, który opowie wydawnictwie "Opowiem Ci o zbrodni 2". W tej odsłonie pojawiają się najgłośniejsze polskie "pióra kryminalne" i mroczne historie, które wydarzyły się naprawdę.
Audio
  • Na granicy prawdy i fikcji. Jak pisarz opowiada o zbrodni? (Stacja kultura/Czwórka)
Igor Brejdygant (pisarz powieści kryminalnych)
Igor Brejdygant (pisarz powieści kryminalnych)Foto: Martyna Ogonek/Czwórka

Opowiadając historie, które wydarzyły się naprawdę trzeba iść po ścieżce prawdy. Tylko wtedy unikniemy moralnego kaca Igor Brejdygant

"Opowiem Ci o zbrodni 2" to siedem opowieści i ośmioro autorów: Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Max Czornyj, Marta Guzowska, Małgorzata i Michał Kuźmińscy, Joanna Opiat-Bojarska oraz Katarzyna Puzyńska. 

Zadaniem każdego z autorów było przeanalizowanie okoliczności towarzyszących przestępstwom, starając się zrozumieć motywy i opisać wybraną historię w charakterystyczny dla siebie sposób. - To fabularyzowana opowieść oparta na prawdziwej zbrodni - wyjaśniał jeden z autorów serii Igor Brejdygant. Naszym zadaniem nie było tylko opisanie zdarzenia, ale również jego interpretacja na użytek kryminału, a to nie było łatwym zadaniem - przekonywał. 

Trudność, jak wskazywał, polegała na umiejętności łączenia rzeczywistości z literacką fikcją. - Moje inspiracje pochodzą z rzeczywistości, to łączę je z fabułą w taki sposób, by zbudować odpowiednią dramaturgię, stworzyć atmosferę tajemnicy. Nigdy nie jest to rzeczywistość potraktowana 1:1. W tym przypadku było inaczej - opowiadał. 

Jak odróżnić autora od "składacza opowieści"? Dlaczego trudniej opisuje się prawdę? Jakie historie trafiły do zbioru opowieści "Opowiem Ci o zbrodni 2"? Na jaki trop w związku z opisywaną sprawą udało mu się trafić? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Igor Brejdygant (pisarz powieści kryminalnych)

Data emisji: 25.09.2019

Godzina emisji: 10.09

ac

Czytaj także

Kto zabił, czyli jak trzymać w napięciu do ostatniej strony?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 14:00
- Pisząc swoje książki czuję się trochę jak iluzjonista. Energicznie macham jedną reką i wyczyniam nią cuda, a prawdziwie ważne rzeczy robię drugą. I na tym polega pisanie kryminałów - przekonuje Wojciech Chmielarz, autor m.in. "Farmy lalek" i "Cieni".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dziewczynka z zapalniczką" i sadystyczny Andersen

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 12:00
- Przy pisaniu tej powieści powtórzyłem sobie opowieści Andersena - to szalenie nieprzyjemny gość do czytania. Mocno sadystyczny pisarz - mówi Mariusz Czubaj. - Zastanawiam się, jak można dzieciom czytać takie rzeczy, choć pięknie napisane - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Opowiem ci o zbrodni" - kryminały bez filtra wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 13:08
- W cyklu "Opowiem ci o zbrodni" opowiadam historię prawdziwą - to było prawdziwe morderstwo, prawdziwa krew, prawdziwe łzy i prawdziwi ludzie - mówi Katarzyna Puzyńska, pisarka. - Ludzie którzy żyją i przeżywaja tę historię do dziś - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki i seriale. Do których warto zajrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
W programie zagoszczą m.in. Łukasz Muszyński i Kinga Michalska. Będziemy polecać seriale, które warto obejrzeć i książki, po które trzeba sięgnąć. 
rozwiń zwiń