Gratka dla miłośników literatury - zbliża się Noc Księgarń 2020

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 16:40
Blisko sto księgarń w 40 polskich miastach otworzy się dla czytelników także nocą! W połowie października rusza weekendowa akcja Noc Księgarń. W tym roku wydarzenie będzie dostępne także internetowo. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Jest to druga edycja Nocy Księgarń, a jej patronem będzie Leopold Tyrmand. Tegoroczny festiwal księgarń i czytelników będzie trwał aż trzy dni.

- W czasach pandemii księgarze mają się zaskakująco dobrze - mówi Anna Karczewska, organizatorka Nocy Księgarń. - Podczas izolacji ludzie zwrócili się w kierunku lokalnych inicjatyw i zaczęli kupować książki w okolicznych księgarniach. Dodatkową przyczyną tego zjawiska może być fakt, że przez długi czas galerie handlowe były zamknięte, a wraz z nimi miejsca, gdzie można było kupić książki. W USA przeprowadzono badania, z których wynika, że powstaje coraz więcej księgarń i coraz więcej osób kupuje książki właśnie tam. Mam więc nadzieję, że ta fala też do nas dojdzie - dodaje gość audycji.

Posłuchaj

09:05 _PR4_AAC_noc_ksiegarn_all_ 2020_09_21.mp3 W Stacji Kultura rozmawiamy o Nocy Księgarń 2020 (Stacja Kultura/Czwórka)

 

W związku z pandemią Noc Księgarń potrwa w tym roku nieco dłużej.

- Wiemy, że są ograniczenia, jeżeli chodzi o liczbę osób, które mogą wejść w jednym czasie do danego miejsca. Stwierdziliśmy więc, że jeżeli wydłużymy Noc Księgarń do trzech nocy i trzech dni, wtedy więcej osób będzie miało szansę przyjść, rozejrzeć się i porozmawiać z księgarzem. Impreza będzie miała również charakter hybrydowy i w wydarzeniach można będzie wziąć udział online - opowiada organizatorka festiwalu.

Posłuchaj także:

W programie znajdą się spotkania z pisarzami, między innymi z Dorotą Masłowską, Zygmuntem Miłoszewskim, czy Kasią Nosowską. Do udziału w Nocy Księgarń zaproszono również debiutantów. Oprócz spotkań z autorami zaplanowane są warsztaty, koncerty, wystawy, wykłady, quizy i spacery literackie. Odbędzie się również specjalny blok programowy dla najmłodszych czytelników, a przede wszystkim odwiedziny w lokalnych księgarniach po zmroku.

- W festiwal zaangażowało się również Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej i dzięki nim odbędzie się dodatkowo całe pasmo wydarzeń ekologicznych i klimatycznych. Jest to bardzo fajna rzecz, z którą również dotrzemy do nowych odbiorców. Impreza się rozrasta, co nas cieszy. Przede wszystkim jednak super jest czytać książki, mieć swoją ulubioną księgarnię i ulubionego księgarza - tłumaczy gość audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Anna Karczewska (rzeczniczka prasowa Nocy Księgarń)

Data emisji: 21.09.2020

Godzina emisji: 11.40

aw

Czytaj także

Polecamy książki. Christy Lefteri "Pszczelarz z Aleppo"

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 14:20
To historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Poruszająca powieść o miłości, poświęceniu i nadziei na lepsze jutro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki. "Ktoś tu kłamie" Jenny Blackhurst

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 13:56
Powieść brytyjskiej autorki Jenny Blackhurst "Ktoś tu kłamie" to thriller w konwencji "domestic noir", opowieść o zbrodni, tajemnicy, ale także ludzkich słabościach i lękach.
rozwiń zwiń