Polecamy książki - "Elżbieta II. Portret królowej" Paoli Calvetti                                         

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 15:19
- Paola Calvetti nie mogłą spotkać się z królową osobiście, by napisać o niej książkę, więc spojrzała na tę histprię w sposób niekonwencjonalny i postanowiła opisać królową oczami fotogreporterów - tłumaczyła Kinga Michalska.
Audio
  • O książce "Elżbieta II. Portret królowej" Paoli Calvetti Opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka)
Zgodnie z postanowieniem parlament będzie mógł najwcześniej przerwać obrady 9 września
Zgodnie z postanowieniem parlament będzie mógł najwcześniej przerwać obrady 9 wrześniaFoto: shutterstock.com

- Z tej książki dowiadujemy się na przykład, że przy narodzinach królowej asystował sam ówczesny minister spraw wewnętrznych po to, by potwierdzić oficjalnie, że nie doszło do podmiany noworodków. Z kolei podczas koronacji okazało się, że kałamarz, w którym miał być tusz do podpisu dokumentów był pusty, musiano uzupełniać jego zawartość. Korona była za ciężka, po koronacji została więc również zamieniona na lżejszą, by królowa nie zrobiła sobie krzywdy - wymieniała "smaczki", opisane przez Paolę Calvetti Kinga Michalska. - Monarchini miała też podczas koronacji usta pomalowane na niebiesko. W ówczesnej telewizji taki kolor bowiem wyglądać miał najlepiej, czyli jak czerwony.


Elżbieta II. Zdjęcie zrobione między 1947 a 1951 rokiem. Fot.: Shutterstock/McCarthy's PhotoWorks Elżbieta II. Zdjęcie zrobione między 1947 a 1951 rokiem. Fot.: Shutterstock/McCarthy's PhotoWorks

Jak podkreślała, jej zdaniem udało się włoskiej pisarce i dziennikarce stworzyć jednak rzetelny obraz Elżbiety II. - Temat przedstawiła z nietypowej strony, wymyśliła swój własny sposób na to, jak poddani i ludzie z zewnątrz widzą Elżbietę II. Calvetti jest pisarką niekonwencjonalną, bo stworzyła ciekawą rzecz, choć o królowej napisano już wiele książek – podsumowała Kinga Michalska.

ZOBACZ TAKŻE Polecamy książki w Czwórce wraz z Kingą Michalską >>>

- Niektórzy bohaterowie jej książki, czyli fotoreporterzy, byli podekscytowani zadaniem, które ich czeka, czyli współpracą z dworem królewskim. Inni cieszyli się na nie, jeszcze inni - byli przerażeni wyzwaniem, jakie przed nimi postawiono. W rozmowie z Paolą Calvett opisują swoją pracę od kulis. Sami codziennie oglądali królową, więc każdy z nich znalazł na to swój sposób - mówiła Kinga Michalska.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 28.04.2020

Godzina emisji: 11:40

kd


Czytaj także

Polecamy książki. Shaun Bythell - "Pamiętnik księgarza"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 14:45
Shaun Bythell jest antykwariuszem i księgarzem nie tylko z wykształcenia ale i z zamiłowania. Prowadzi jeden z największych antykwariatów w Szkocji. Jego książka ukazała się już w 23 europejskich krajach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mr. Breakfast". Gdy jedno życie naraz to za mało

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 15:02
To historia trzech równoległych życiorysów pewnego komika, opowiedziana w dowcipnym, lekkim, a jednak skłaniającym do refleksji tonie. - Jest świetna na początek roku. To opowieść o tym, jak mogłoby potoczyć się nasze życie - mówi Kinga Michalska, która zachęcała do zajrzenia do książki "Mr. Breakfast" Jonathana Carolla. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki. John Boyne "Nawiedzony dom"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 14:35
"Nawiedzony dom" to, jak mówi Kinga Michalska, niekonwencjonalny kryminał, który nawiązuje do klasycznej powieści grozy. John Boyne celowo bawi się tradycjami literackimi i zabiera swoich czytelników w zupełnie nową, ekscytującą podróż… z duchami w tle.
rozwiń zwiń