Warszawiacy początku XXI wieku w obiektywie Mikołaja Grynberga

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 14:18
- Mikołaj Grynberg jest specjalistą od fotografowania ludzi, to robi fenomenalnie - mówi Ewa Nowak-Mitura, kurator wystawy "Warszawiacy. Fotografie Mikołaja Grynberga". - Ze względu na profil naszego muzeum, Muzeum Warszawy, wybraliśmy portrety warszawiaków - dodaje. 
Muzeum Warszawy
Muzeum WarszawyFoto: shuttesrstock/ArtMediaFactory

shutterstock rupiecie 1200.jpg
Dzielnia - nie kupujesz, nie sprzedajesz. Zabierasz albo zostawiasz

Muzeum Warszawy kupiło 27 portretów autorstwa Mikołaja Grynberga. Zostaną one zaprezentowane w dwóch cyklach. Pierwszy z nich nosi tytuł "Czas pokaże". - To ujmujący portret warszawskiej młodzieży z początku XXI wieku. Zdjęcia zostały wykonane w 2003 roku - wyjaśnia kuratorka ekspozycji. - Przedstawia młodych ludzi, których autor zapytał o ich plany i marzenia na przyszłość. Zdjęcia są opatrzone podpisami, w których młodzi ludzie zdradzają swoje marzenia, lęki, zamierzenia - dodaje. 


Posłuchaj
05:51 czwórka stacja kultura 1.10,2020 fotgrafia.mp3 O wystawie "Warszawiacy. Fotografie Mikołaja Grynberga" opowiada Ewa Nowak-Mitura, kuratorka ekspozycji (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Inspiracją do tytułu cyklu była wypowiedź jednego z jego bohaterów. Chłopiec twierdzi, że to, jaka będzie przyszłość, pokaże czas. Bohaterka innego portretu zdradza, że w przyszłości boi się być niekochaną. - Są to takie marzenia, lęki, plany, które definiują marzenia i plany młodych ludzi każdego pokolenia. Myślę, że każdy znajdzie tam coś "swojego", coś, co definiowało jego myślenie o przyszłości - podkreśla Ewa Nowak-Mitura. 

💥27 fotografii autorstwa Mikołaja Grynberga trafiło właśnie do zbiorów Muzeum Warszawy. Już od 24 września zobaczycie...

Opublikowany przez Muzeum Warszawy Środa, 23 września 2020

Sprawdź także:

Cykl rzemieślników

Druga część zdjęć nosi tytuł "Zawodowcy". Przedstawia praskich rzemieślników i kupców w miejscach ich pracy. Ten cykl może być i portretem tego, co odchodzi do lamusa, ale też nadzieją na odrodzenie się rzemiosła, czego przesłanki już można obserwować. 

- W Muzeum Warszawskiej Pragi, gdzie prezentujemy ten cykl, już odbywają się warsztaty i spotkania z rzemieślnikami warszawskimi. Projekt ten prowadzi Kasia Chudyńska-Szuchnik - wyjaśnia gość Czwórki. - Zdjęcia Mikołaja Grynberga to subtelny głos. To zderzenie przeszłości z 2004 roku z dziś. Niestety większość zapisanych na zdjęciach zakładów nie istnieje, ale są wyjątki - dodaje. 

Gość Kasi Dydo zdradza, że Muzeum Warszawy pracuje nad stworzeniem spacerownika śladami fotografii Mikołaja Grynberga, który połączy przeszłość z teraźniejszością. 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Ewa Nowak-Mitura (kurator wystawy)

Data emisji: 01.10.2020

Godzina emisji: 10.42

pj

Czytaj także

Na Stalowej kwitnie sztuka

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 12:36
Stalowa to warszawska ulica, wytyczona jeszcze przed wojną. W latach 90., jak cała Praga Północ, nie cieszyła się dobrą opinią, jednak w wiek XXI weszła pełna galerii i życia kulturalnego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieciństwo w sztuce. Wspomnienia i czas z dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 13:40
- W czasie ciąży przyszedł mi do głowy obraz, chciałam namalować siebie w tym odmiennym stanie - wspomina Magdalena Bielesz. - Ciąża skojarzyła mi się z piłką plażową, chciałam to namalować. Co siadałam do sztalugi, to Maurycy mi się naprężał w brzuchu i zupełnie nie pozwalał pracować - dodaje. 
rozwiń zwiń