Kobiety wpisane w naturę - cykl niezwykłych fotografii

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 20:46
Projekt fotograficzny "Kobieta Natura" zaczął powstawać na początku sierpnia. To cykl fotografii, poprzez które autorka Antonina Dolani chce pokazać, że "każda z kobiet jest częścią świata, po którym stąpa".
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Lucky Business

natalia kukulska 1200.jpg
Natalia Kukulska powraca w towarzystwie Fryderyka Chopina

Autorka cyklu, Antonina Dolani fotografią zajmuje się zawodowo już od ponad 10 lat. - Od pewnego czasu kieruję się w stronę fotografii kobiecej - mówiła w rozmowie z Czwórką. - W pewnym momencie poczułam, że chcę stworzyć coś wartościowego, z przesłaniem - tłumaczyła.

Posłuchaj:

Posłuchaj
04:05 2020_10_07-11-42-26_PR4_Kultura.mp3 Antonina Dolani opowiada o swoim projekcie fotograficznym "Kobieta Natura" (Stacja Kultura/Czwórka)

 

shutterstock ptak fotograf 1200.jpg
Jak fotografować dzikie zwierzęta?

Jej projekt dotyczy "cykliczności życia i połączenia człowieka z księżycem". Zdjęcia wykonywane są techniką multiekspozycji, co oznacza, że dwa zdjęcia nakładane są na siebie tworząc swoisty kolaż "przenikających się światów". - Najpierw robię kobiecie portret na bardzo jasnym tle. Potem na tym zdjęciu robię drugie, które przedstawia element natury. Mogą to być kwiaty, drzewa pejzaże, które ostatecznie mieszają się z włosami, odcieniem skóry.

film klisza fotografia 1200.jpg
Helmut Newton potrafił przekroczyć granice widzialnego

Do swoich sesji Antonina Dolani wybiera kobiety, które są jej bliskie. - Dzięki temu, że je znam, intuicyjnie dobieram do nich kwiaty, wiem, co do nich pasuje nie tylko pod względem urody czy kolorystyki, ale też charakteru czy osobowości - mówiła fotograf. I wspominała, że zanim oficjalnie wystartowała z projektem, testy przeprowadzała na sobie. - Nie chciałam marnować potem czasu na próby. Dzięki temu mam zdjęcie, które przedstawia mnie - we własny profil wtopiłam pień sosny, który wygląda jak fragment kręgosłupa - opowiadała Antonina Dolani.

Sprawdź także:

Dotychczas artystka przeprowadziła dwie sesje, ale docelowo planuje stworzyć dwanaście fotograficznych kolaży. - Mamy 12 miesięcy. Chcę, by przynajmniej jeden z nich powiązany był z księżycem, by kojarzyły się także z żywiołami - opowiadała rozmówczyni Czwórki. Wokresie letnim 2021 artystka planuje otworzyć wystawę z fotografiami wykonanymi w ramach projektu "Kobieta Natura".

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Aleksandra Opala

Data emisji: 07.10.2020

Godzina emisji: 11.40

kd

Czytaj także

Spitsbergen sprzed 38 lat. Fotografia i świat bez śmieci

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 15:11
Gdy Anna Musiałówna wyjechała na Spitzbergen był rok 1981. Co ją tam zachwyciło, a jakie... śmieci tam znalazła? O tym opowiada w rozmowie z Kasią Dydo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotofestiwal. Kim są kolekcjonerzy zdjęć?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 12:00
- Na wystawie "Oo’s & iii’s" pokażemy kolekcję zdjęć W.M.Hunta. Na fotografiach oczy, głowy, twarze i sylwetki ludzi układają się na kształt tytułowych "oo" oraz "ii" - zapowiada kuratorka Fotofestiwalu w Łodzi, Justyna Kociszewska. 
rozwiń zwiń