Śląsk na wakacje: zobacz, usłysz, naucz się

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 12:18
Fotografia, koncerty, rysunki, filmy - Katowice stoją kulturą. Mimo licznych obostrzeń związanych z pandemią, kultura tam ma swe miejsce i czas. 
Katowice
KatowiceFoto: Shutterstock/Nahlik

Posłuchaj
08:10 czwórka stacja kultura 20.07.2020.mp3 O kulturalnych atrakcjach Katowic w nadchodzącym tygodniu opowiada Maciej Kędziora, krytyk filmowy (Stacja Kultura/Czwórka)

 Zobacz

Galeria Pusta zaprasza nas na zbiorową wystawę "Excellence FIAP Polska 2". - FIAP, czyli Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej, zrzesza 80 krajów członkowskich. W Polsce tytuł Excellence, czyli najwyższy jaki można uzyskać w federacji, otrzymało 26 artystów i artystek i to ich prace można zobaczyć na ekspozycji - mówi Maciej Kędziora, krytyk filmowy, student katowickiej Filmówki, współautor Filmawki. - Ja polecam zwrócić uwagę na zdjęcia Alicji Przybyszowskiej. Wydaje mi się, że w czasach pandemii jej zdjęcia pokazujące samotność, puste kościoły, obdrapane łódki wydają się najciekawsze i najbardziej intrygujące i fajnie rymujące się z rzeczywistością, która nas otacza. Uwagę przykuwa też zdjęcie Krzysztofa Zająca z cyklu "Nowy Świat" - bardzo warszawskie zdjęcie, mi przypomina film "Parasite" w wersji czarno-białej, tegorocznego laureata Oscara - dodaje. 


Druga odsłona wystawy polskich artystów posiadających zaszczytny tytuł "Excelence FIAP", nadawany przez Międzynarodową...

Opublikowany przez Katowice Miasto Ogrodów Środa, 15 lipca 2020

komorebi bwa katowice 1200.jpg
Śląsk na wakacje: dotknij, poczuj, posłuchaj

Zobacz i usłysz

Krótka droga prowadzi z Galerii Pusta do Galerii Engram, obie mieszczą się w tym samym budynku. - Tu swoją wystawę prowadzi Henning Bolt, radiowiec, człowiek związany z muzyką jazzową, programista festiwali, badacz jazzu - mówi Maciej Kędziora. - Ekspozycja "DrawNotes" to jego transpozycja muzyki na sztukę, bowiem na koncertach, zamiast tylko słuchać, słucha i rysuje to, co słyszy. Próbuje przenieść dźwięki na rysunki - wyjaśnia. 

Jak narysować rytm❓Jaki kolor i formę ma muzyka❓ Zapraszamy na wystawę Henninga Bolte "DrawNotes", na której...

Opublikowany przez Katowice Miasto Ogrodów Piątek, 3 lipca 2020

Usłysz

W Katowicach w najbliższym czasie nie zabraknie też koncertów. 24 lipca w ramach festiwalu KatoLato wystąpi zespół Bitamina, jak twierdzi Maciej Kędziora, jeden z bardziej magicznych zespołów. 25 lipca poleca zaś wybrać się do P23, gdzie posłuchamy Mery Spolsky, która promuje swój najnowszy album. 

KayaxTV/Mery Spolsky - Bigotka (Official Video)

Zobacz i naucz się


Katowickie kina: Światowid, Kosmos, Rialto i Janosik łączą siły i wychodzą naprzeciw oczekiwaniom widzów i serwuje retrospektywę filmów Stanleya Kubricka "Odyseja 2020". - To pokaz najważniejszych filmów tego reżysera - podkreśla Maciej Kędziora i zaprasza katowiczan również na warsztaty animacji poklatkowej w Muzeum Śląskim, które mogą stać się kluczem do polskiej animacji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Maciej Kędziora (Filmawka.pl, student katowickiej Filmówki)

Data emisji: 20.07.2020

Godzina emisji: 10:15

pj

Czytaj także

"Pomiędzy" - wystawa zdjęć Remiego Uranta

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 13:14
- Wszystko zaczęło się od przyjaciółki, która musiała musiała opuścić swój kraj z powodów politycznych. Zawsze nosiła przy sobie łańcuszek, który miał dla niej duże znaczenie. Zacząłem zastanawiać się nad przedmiotami, które ludzie opuszczający swoje domy zabierają ze sobą - mówił Remi Urant, autor zdjęć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafał Wilk odkrywa peryferie sportu w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 16:00
- Obszarem moich zainteresowań są dyscypliny rozgrywane na peryferiach, w cieniu innych, bardziej popularnych aktywności - opowiada Rafał Wilk. Prace artysty można oglądać w galerii Art Walk na placu Europejskim w Warszawie na wystawie "Sport w wielkim mieście".
rozwiń zwiń