"Boże Ciało" z szansą na europejskie Oscary

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 16:37
Choć od premiery "Bożego Ciała" Jana Komasy minął pond rok, film nadal otrzymuje nominacje do prestiżowych wyróżnień. Tym razem ma szansę otrzymać Europejską Nagrodę Filmową i to aż w czterech kategoriach.
Jan Komasas Drama Corpus Christi
Jan Komasas Drama "Corpus Christi"Foto: Mat. prasowe

Film Komasy nominowany w najważniejszych kategoriach

- "Boże Ciało" ma szansę na europejskiego Oscara w najważniejszych kategoriach: najlepszy film, najlepszy aktor (Bartosz Bielenia), najlepszy reżyser (Jan Komasa) i najlepszy scenariusz (Mateusz Pacewicz) - wymienia krytyk Łukasz Filmowy. - Tegoroczna ceremonia wręczenia nagród odbędzie się online w dniach od 8 do 12 grudnia.

Posłuchaj
09:05 [CZWORKA]Stacja Kultura (PCM) 13 listopad 2020 muszynski.mp3 Co słychać w świecie filmu? Relacja Łukasza Muszyńskiego (Stacja Kultura/Czwórka) 

Światowa premiera filmu odbyła się 2 września 2019 w sekcji Venice Days na festiwalu w Wenecji. "Boże Ciało" było też polskim kandydatem do Oscara i zdeklasowało konkurencją podczas ceremonii wręczenia Orłów, czyli Polskich Nagród Filmowych. 

BOŻE CIAŁO - oficjalny zwiastun najnowszego filmu Jana Komasy / KinoSwiatPL

Europejska Nagroda Filmowa (EFA) to najbardziej prestiżowa nagroda przyznawana europejskim filmom, odpowiednik amerykańskiego Oscara. Nagroda przyznawana jest w dziesięciu kategoriach, z których najważniejsza to Film Roku. W latach 1988-1996 laureaci otrzymywali statuetkę Felixa. Jej pierwszym laureatem był polski reżyser Krzysztof Kieślowski nagrodzony za "Krótki film o zabijaniu". W tym roku o to wyróżnienie powalczą także Agnieszka Holland za "Szarlatana" oraz Mads Mikkelsen za rolę w filmie "Na rauszu" w reżyserii Thomasa Vinerberga.

Posłuchaj także:

Mads Mikkelsen zamiast Johnny'ego Deepa

- Dla duńskiego aktora to bardzo dobry rok. Film Vinerberga, w którym gra główną rolę zbiera świetne recenzje, a teraz okazało się, że Mikkelsen ma szansę zastąpić Johnny'ego Deepa na planie trzeciej części filmu "Fantastyczne zwierzęta" - dodaje gość Czwórki. - To jest świetny aktor, który na pewno sprawdzi się w roli mrocznego czarodzieja Gellerta Grindelwalda. 

NA RAUSZU - MADS MIKKELSEN POWRACA W WIELKIM STYLU / dobrastronafilmu

Jeżeli te informacje potwierdzą się, Mikkelsen dołączy do Jude'a Lawa, Eddiego Redmayne'a, Katherine Waterston, Dana Foglera, Alison Sudol i Ezry Millera. Film reżyseruje David Yates na podstawie scenariusza J.K. Rowling i Steve'a Klovesa. Producentami są Rowling, Kloves, David Heyman i Lionel Wigram. Premiera filmu "Fantastyczne zwierzęta 3" zaplanowana jest na 15 lipca 2022 roku.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: Łukasz Muszyński (filmweb)

Data emisji: 13.11.2020

Godzina emisji: 10.16

kul


Czytaj także

Premiery filmowe" "Wyspa psów", "Dziewczyna we mgle", "Avengers: Wojna bez granic"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 15:50
W ten weekend na ekrany kin wchodzą m.in. najnowszy film Wesa Andersona i włoski thriller w skandynawskim klimacie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Król Lew" - powrót legendy w wielkim stylu?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 13:00
Recenzenci filmowi i krytycy są podzieleni. Jedni są zachwyceni nową odsłoną animacji "Król Lew", inni wolą pozostać przy wersji z 1994 roku. Po której stronie stoi Łukasz Muszyński?
rozwiń zwiń