Dziś poznamy laureatów Nagród Mediów Publicznych

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 13:28
Dziś (16.11) poznany laureatów Nagród Mediów Publicznych. W ręce każdego nagrodzonego powędruje statuetka oraz 100 tysięcy złotych. Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach. 
Nagrody Mediów Publicznych 2020
Nagrody Mediów Publicznych 2020 Foto: mat. promocyjne

Nagrody Mediów Publicznych przyznawane są przez trzy instytucje publiczne. Polskie Radio sprawuje pieczę nad kategorią Muzyka, Telewizja Polska odpowiada za Obraz, zaś Polska Agencja Prasowa za Słowo. 
W 2019 roku laureatami tego wyjątkowego wyróżnienia zostali: Jarosław Marek Rymkiewicz - za Słowo, Jan Ptaszyn Wróblewski za Muzykę, Wawrzyniec Kostrzewski za Obraz. 

W tym roku gala ogłoszenia laureatów będzie miała kameralny charakter. Uroczystości będzie można słuchać na antenach Programu 1 oraz Polskiego Radia 24, o godzinie 22.35.

Posłuchaj
10:47 czwórka stacja kultura 16.11.2020 sikorski.mp3 Sylwetki nominowanych w kategorii Muzyka przedstawia Marcin Kusy, dyrektor radiowej Jedynki (Stacja Kultura/Czwórka)

W kategorii Muzyka nominowani są: dyrygent i były dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej Łukasz Borowicz, piosenkarz, kompozytor, aktor i poeta Stan Borys, światowej sławy tenor Piotr Beczała, saksofonista jazzowy Zbigniew Namysłowski oraz piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, wokalista zespołu Perfect Grzegorz Markowski.

Czytaj także:

- Łukasz Borowicz nominowany jest za czary, których dokonuje batutą, ale przede wszystkim za wybitne osiągnięcia dyrygenckie. Za to, że potrafi tak wspaniale prowadzić orkiestry na całym świecie, a jego dyskografia liczy ponad 100 albumów - mówi Marcin Kusy, dyrektor Programu 1 Polskiego Radia. 

- Stan Borys to jeden z ojców polskiego bigbitu, rock and rolla. Tworzył kanon polskiej muzyki popowej i rockowej. Na swoim koncie ma romans z poezją, pisał utwory do słów Norwida i innych znakomitych wieszczy - opowiada rozmówca Damiana Sikorskiego. 

- Piotr Beczała to nasza chluba. Jedna z najjaśniej świecących gwiazd świata opery. I nie ma takiej sali, która by nie podziwiała wspaniałego głosu i wcieleń operowych tenora - zachwyca się dyrektor Jedynki. 

- Zbigniew Namysłowski to absolutna opoka skała, człowiek, który tworzył tę muzykę synkopowaną i zapewniał przede wszystkim o jej wspaniałej jakości - przypomina sylwetkę muzyka Marcin Kusy. - A jeśli dodamy do tego jego ukłon w stronę muzyki klasycznej i muzyki ludowej, i współpracę z rockmenami, choćby na płycie Czesława Niemena, to mamy pełen obraz wybitnego muzyka, który jest postacią, która miała równy wkład w jazz polski i zagraniczny - dodaje.

- Grzegorz Markowski od ponad 40 lat frontman zespołu Perfect - wziął na swoje barki odpowiedzialność, by zespół pojawił się znów w latach 90. w nowej odsłonie. To mogło się nie udać, ale się udało - przypomina ekspert. - Ten moment jest równie ważny, jak samo powstanie Perfectu pod koniec lat 70. Udało się i zespół obchodzi 40-lecie. Markowski już nie chce być na scenie, nie chce udawać, bo, jak sam mówi, rock and rolla udawać nie można.  


Posłuchaj:

W kategorii Słowo nominowani zostali po raz kolejny: historyk profesor Andrzej Nowak, teoretyk i historyk literatury Włodzimierz Bolecki, pisarz, krytyk literacki, producent telewizyjny Andrzej Horubała oraz pisarz i tłumacz Antoni Libera. W tym roku zgłoszono także Andrzeja Mularczyka, reportera, pisarza i scenarzystę, autora słuchowisk radiowych, dwukrotnie nagrodzonego Prix Italia.

Kapituła Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz nominowała ilustratora i autora plakatów Wojciecha Korkucia; reżysera i scenarzystę Mirosława Borka, operatora i reżysera Jarosława Szmidta; dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosława Olechowskiego i reżysera filmowego i teatralnego Piotra Trzaskalskiego.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotował: Damian Sikorski

Data emisji: 16.11.2020

Godzina emisji: 11.38

pj

Czytaj także

"Nominowani to nazwiska z pierwszych stron prasy kulturalnej". Krzysztof Czabański o Nagrodach Mediów Publicznych 2020

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 19:00
- To otwartość mediów publicznych na świat polskiej kultury w tej trudnej sytuacji, gdy nie można organizować różnego rodzaju wydarzeń z udziałem publiczności - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.
rozwiń zwiń