Katarzyna Bonda: zło nigdy nie wygrywa

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 16:30
Nie cierpi, kiedy pisarz posiłkuje się "wujkiem Google", dlatego zanim napisze książkę, starannie wszystko dokumentuje. Przekonuje też, że powieść ma sprawiać przyjemność czytelnikowi, a nie pisarzowi i wie, jak to robić. Katarzyna Bonda to mistrzyni polskich kryminałów. 
Katarzyna Bonda
Katarzyna BondaFoto: Gosia Turczyńska/mat. prasowe

W pandemii odwiesiłam czerwone sukienki i zajęłam się pracą. To ona stała się trzonem mojej codzienności Katarzyna Bonda

Katarzyna Bonda pisze książki kryminalne i sensacyjne, thrillery, zajmuje się także literaturą faktu. Jest autorką trylogii z Hubertem Meyerem (m.in. "Sprawa Niny Frank"), tetralogii z profilerką Saszą Załuską (m.in. "Pochłaniacz"), a także powieści kryminalnej inspirowanej prawdziwą historią "Miłość leczy rany". - Jestem uzależniona od pisania i od emocji, które dostarcza walka o to, aby ta książka powstała. Rozpoczynając pracę nad powieścią, wypowiadam wojnę sobie samej i dochodzi wtedy do bardzo wielu bitew - mówi Katarzyna Bonda. - Książki, nad którymi pracowałam w pandemii, zawierają wszystkie strachy i niepokoje, które towarzyszyły mi w ostatnim roku, ale też pokazują świat takim, jakim chciałabym go widzieć.

Posłuchaj
16:15 [CZWORKA]Stacja Kultura 8 grudzień 2020 katarzyna bonda.mp3 Katarzyna Bonda o łamaniu kryminalnego schematu (Stacja Kultura/Czwórka)

 


Każdy, nawet największy niegodziwiec, pragnie mieć kogoś do pary. I o tym właśnie jest trylogia "Wiara. Nadzieja. Miłość" Katarzyna Bonda

Najnowsza powieść pisarki "Miłość czyni dobrem" to druga po "Miłość leczy rany" część kryminalnego cyklu "Wiara. Nadzieja. Miłość". - To, co połączy wszystkie części trylogii, to m.in. fakt, że wszystkie opowieści będą inspirowane prawdziwymi wydarzeniami - mówi Bonda. - W "Miłość leczy rany" sięgnęłam po historię mordercy, natomiast bohaterem "Miłość czyni dobrem" jest bezwzględny, ale i doskonały w swoim fachu oszust. 

Posłuchaj także:

Daniel Skalski bez najmniejszych skrupułów manipuluje każdym, kto stanie na jego drodze. Począwszy od zakochanych w nim kobiet, po specjalistów od finansów. - Akta sądowe jednego z największych oszustów III RP liczą ponad sto dwadzieścia tomów. Zapoznałam się z każdą włączoną do tego materiału kartą, a to, co przedstawiam w postaci fabularnej opowieści, jest ledwie kroplą w morzu niegodziwości i krętactw, które miały miejsce w rzeczywistości. Dla mnie praca ze zgromadzonym materiałem była równie dotkliwa, jak obcowanie z diabłem, i taki też archetyp obrałam dla bohatera - dodaje pisarka. - Mam nadzieję, że ta książka pokaże czytelnikowi, że brak miłości jest brakiem dobra.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Katarzyna Bonda (pisarka)

Data emisji: 08.12.2020

Godzina emisji: 11:15

kul

Czytaj także

"Dziewczynka z zapalniczką" i sadystyczny Andersen

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 12:00
- Przy pisaniu tej powieści powtórzyłem sobie opowieści Andersena - to szalenie nieprzyjemny gość do czytania. Mocno sadystyczny pisarz - mówi Mariusz Czubaj. - Zastanawiam się, jak można dzieciom czytać takie rzeczy, choć pięknie napisane - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Igor Brejdygant i zbrodnie, które wydarzyły się naprawdę

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 18:57
Gościem będzie Igor Brejdygant, który opowie wydawnictwie "Opowiem Ci o zbrodni 2". W tej odsłonie pojawiają się najgłośniejsze polskie "pióra kryminalne" i mroczne historie, które wydarzyły się naprawdę.
rozwiń zwiń