Cykl na ferie. Muzyka inspiruje, dlatego rób covery

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 15:50
- Zachęcam do tego, żeby na początku muzycznej drogi grać covery. To jest najlepsza szkoła dla każdego muzyka - przekonuje Damian Sikorski, autor audycji "Będzie głośno!". - Bawienie się cudzymi piosenkami uczy harmonii, aranżacji i dźwięków - dodaje. 
Ralph Kaminski i Witek Michalak
Ralph Kaminski i Witek MichalakFoto: Czwórka/Ula Kaczyńska

Jednym z najsłynniejszych coverów w historii muzyki jest utwór "Nothing Compares 2U", który zanim znalazł się w repertuarze Sinead O'Connor, był śpiewany przez Prince'a. Po repertuar innych artystów sięgali także Faith No More, Nirvana, Beck i Jeff Buckley. 

Posłuchaj
08:59 CZWORKA Stacja Kultura - covery 13.01.2021.mp3 Dlaczego warto nagrywać covery? (Stacja Kultura/Czwórka) 

Można inaczej

W 2015 projekt Albo Inaczej w pionierski sposób połączył odległe pokolenia polskiej muzyki. Na jednym krążku spotkali się m.in. Krystyna Prońko, Ewa Bem, Zbigniew Wodecki, Pezet czy Eldo. Legendy krajowej estrady wyśpiewały kultowe hip-hopowe utwory z przełomu wieków. W kolejnych odsłonach z rapowymi klasykami zmierzyli się m.in. Fismoll, Monika Borzym, Natalia Nykiel, Justyna Święs, Rosalie., Igo, Piotra Zioła, Ralph Kaminski oraz Beata Kozidrak i Kamp!. - Okazało się, że w nowych aranżacjach Mariusza Obijalskiego te numery nadal działają. Co więcej, bazując na oryginałach, artyści stworzyli zupełnie nowe piosenki, których świetnie się słucha - opowiada Damian Sikorski. 

Natalia Nykiel, Piotr Zioła, Rosalie. "zoperowali" klasykę hip-hopu / Polskie Radio

Stare piosenki na miarę nowego wieku

W 2018 roku Monika Brodka połączyła siły z A_GIMEM i na potrzeby serialu "Rojst" nagrała piosenkę Izabeli Trojanowskiej "Wszystko, czego dziś chcę". - Przyznam szczerze, że za oryginalną wersją tego utworu nie przepadam, ale to, co zrobiła Brodka, to cover na miarę XXI wieku - dodaje rozmówca Ani Hardej. - Swoje wersje kompozycji Czesława Niemena przygotował też Krzysztof Zalewski, a płyta "Zalewski śpiewa Niemena" połączyła fanów obu artystów. 

Brodka & A_GIM - Wszystko, czego dziś chcę / Kayax TV

Posłuchaj także:

Od coverów do nagród Grammy

Dzięki coverom i internetowi debiutujący muzycy mogą dziś szybko zyskać popularność. - Tak stało się m.in. w przypadku Jamesa Bay'a, który umiejętności gry na gitarze szlifował grając "Laylę" Erica Claptona. Twórczością artysty zainteresowała się wytwórnia Republic Records, ale dopiero wtedy, gdy jeden z fanów młodego gitarzysty wrzucił jego występ na YouTube. Po tygodniu label był gotowy, by podpisywać umowę z muzykiem - wspomina Sikorski. - Za debiutancki album James Bay zgarnął trzy nominacje do nagrody Grammy.

James Bay - Let It Go / James Bay

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: Damian Sikorski

Data emisji: 13.01.2021

Godzina emisji: 11:15

kul

Czytaj także

Igor Herbut: naszym zadaniem jest to, żeby wbić was w fotel

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 13:31
- LemON zmienił się i na najnowszej płycie prezentuje zupełnie inną barwę. Trzeba go słuchać siedząc, bo faktycznie wciska w fotel. To album, który ma kolory Led Zeppelin, harmonie wzorowane na muzyce Beatlesów i pazur, który posiadała Republika - mówił Damian Sikorski, dziennikarz muzyczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skubas z krążkiem "Duch". "To płyta ponad obawami"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 14:14
"Duch", czyli trzeci album Skubasa, właśnie ujrzał światło dzienne. Płyta jest naszpikowana wrażliwością i pełna emocji. - Zrobiłem najlepszą płytę, jaką mogłem w tym momencie życia - mówił artysta w rozmowie z Czwórką. 
rozwiń zwiń