Sentymentalne lata 90., komiks na ekranie i sarkastyczna podróż do Nowego Jorku

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 10:00
Zapraszamy na cotygodniowy przegląd seriali. Tym razem Kaja Klimek sięga po "Jezioro marzeń", "Batwoman" i dokument klasyka amerykańskiego kina Martina Scorseze "Udawaj, że to miasto". 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/0 Dean Drobot
shutterstock taniavolobueva brad pitt margot robbie 1200.jpg
Co słychać w świecie filmu? Robbie, Pitt i filmowy recyclingrk

Pierwszą z propozycji Kai Klimek jest "Jezioro marzeń", serial, który zabiera nas do przeszłości, do lat 90. Pojawił się na Netflixie i to pokazuje jak modny jest powrót do przeszłości. Okazuje się, że dzisiejsza młodzież bardzo chętnie sięga do rzeczy, które były modne pod koniec lat 90. - To znowu jest trendy, fajne i cool - mówi Kaja Klimek - Problemy nastolatków, o których "Jezioro marzeń" opowiada mogą być interesującym dokumentem z epoki. Też można zobaczyć, jak pozmieniały się pewne konwenanse i jak się podchodziło do relacji damsko - męskich.

Posłuchaj

11:48 Czwórka/Stacja Kultura - zapraszamy na cotygodniowy przegląd serial - 21.01.2021.mp3 Zapraszamy na cotygodniowy przegląd serial (Stacja Kultura/Czwórka)

Jak mówi gość audycji, gdy serial miał swoją premierę w latach 90., wzbudzał kontrowersje i mówiono, że zawiera za dużo odniesień jeśli chodzi do seksu. - Ciekawie się to ogląda z dzisiejszej perspektywy. Porównując jak to dzisiaj wygląda i jak teraz wyglądają seriale dla nastolatków - mówi gość audycji. - Tutaj pewnie dobrym punktem odniesienia byłaby "Euforia" lub "Sex education".


Żr. YouTube/ "Jezioro marzeń" trailer


"Batwoman" to kolejny serial, któremu przyglądają się Kasia Dydo i Kaja Klimek. - Sięgnęłam po ten serial, bo jestem ciekawa, jak twórcy biorą się za postaci, które znamy z komiksów. Które mają już swoją historię i o których można opowiadać na tysiące sposobów - opowiada. Serial jednak nie wzbudził entuzjazmu gościa audycji i przyznaje, że sięgnęła po niego z ciekawości. - Byłam ciekawa, jak ta historia jest opowiadana, szczególnie, że tutaj Batwoman jest jest lesbijką - mówi. - I jest to interesujące, żeby zobaczyć jak z taką tożsamością, ta historia będzie opowiadana. Jednak jest to po prostu średnie.

Posłuchaj także:

Z nowości, chwilę temu do katalogu Netflixa, trafiła kolejna propozycja naszego gościa "Udawaj, że to miasto" Marina Scorseze. - Jest to komediowy serial komediowy, w którym Martin Scorseze głównie się śmieje i słyszymy to bardzo wyraźnie - mówi Kaja Klimek. - Rozśmiesza go jedna z jego przyjaciółek Fran Lebovitz, to jest bardzo nowojorska postać i ten serial jest właściwie o niej. O tym, co ona myśli na temat świata, Nowego Jorku, ludzi, kultury, sportu, literatury, filmu i Martina Scorseze. Wszystkiego w zasadzie. 

Źr. YouTube/ "Udawaj, że to miasto" trailer

Bohaterka jest autorką i felietonistką, pisała felietony w magazynie Andiego Warhola. Miała do czynienia z całą societą nowojorską lat 60. i 70. i absolutnie wszystkich zna i wszyscy mają coś o niej do powiedzenia.

- Serial też polega na tym, że mamy różne spotkania z nią, różni ludzie z nią rozmawiają - opowiada gość audycji. - Część jest zabawna. Czasem też myślę, co może mnie interesować, co ta pani ma do powiedzenia na temat tych wszystkich rzeczy. Ale też dzięki temu, to się ogląda dosyć interesująco. Może nie wnosi za dużo w moje życie, ale jest to ciekawe, bo ona ma dar opowiadania. To jest na pewno duży walor, a drugim jest to, że na razie nie pojedziemy do Nowego Jorku, więc możemy pooglądać sobie jak wygląda to miasto z pozycji fotela.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek (krytyk filmowy)

Data emisji: 22.01.2021

Godzina emisji: 10.16

aw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Ucieczka", "Obsesja Eve" i "Król tygrysów" - serialowe hity

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 12:54
Czas izolacji sprawia, że każda pora dnia wydaje się dobra na kolejny odcinek ulubionego serialu. Platformy streamingowe przygotowują dla nas wciąż nowe oferty.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

W serialowej odsłonie - „Król” Twardocha i „Emily w Paryżu”

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 19:03
Jak co tydzień na antenie Czwórki polecamy serialowe nowości. Na przegląd zaprasza Kaja Klimek.
rozwiń zwiń