Zaskakująca premiera i rozterki reżysera

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 13:40
"Listy do M. 4" i "Malcolm & Marie" - wraz z krytykiem Łukaszem Muszyńskim omawiamy najnowsze premiery filmowe. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/0 Dean Drobot

złote globy nominacje shutter 1200 Joe Seer.jpg
Złote Globy 2021 w cieniu pandemii. Omawiamy nominacje

"Malcolm & Marie", film, który ma swoją premierę na Netflixie został zrobiony przez twórcę serialu "Euforia" Sama Levinsona. Fabuła jest oparta na wątkach autobiograficznych reżysera. Jest to historia pary, która wraca z premiery filmu, na której jego twórca zapomniał podziękować swojej partnerce. Ta sytuacja stanowi kanwę do wymiany zdań, podczas której zaczynają wychodzić niezabliźnione rany, urazy i zaczyna się dwugodzinna rozmowa.


Posłuchaj
14:10 Czwórka/ Stacja Kultura - Premiery filmowe. 05.02.2021.mp3 W audycji zapraszamy na przegląd premier filmowych (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Film jest oszczędny, nakręcony w jednym pomieszczeniu, w konwencji czarno-białej.

- "Malcolm & Marie" jest reklamowany jako melodramat, opowieść o związku. Jednak w rzeczywistości jest to autoterapia samego reżysera Sama Levinsona, który wkłada w usta Davida Washingtona kolejne tyrady na temat współczesnego kina - opowiada Łukasz Muszyński. - Mówi o tym, co filmowcom wolno, a czego nie. Jak go krytycy nie rozumieją. Ja mam z tym problem. Mnie to specjalnie nie interesuje, to film o pretensjonalnych ludziach. To nawet nie jest film o związku, tylko o artyście i jego muzie. Artysta ma problemy ze sobą i z otaczającym światem. Muza ma problemy z nim i tym, że nie jest dostatecznie przez niego doceniana. To jest coś, na co w 2019 roku patrzyłbym łaskawszym okiem, ale niestety w 2021 roku, kiedy trwa pandemia, jest to dla mnie irytujące.

Źr. YouTube/Netflix/ Malcolm & Marie - trailer

Kolejnym omawianym filmem są "Listy do M. 4". Akcja filmu, tak jak wszystkich z serii, toczy się przed świętami Bożego Narodzenia, stąd jak mówi prowadząca audycję Kasia Dydo, dziwi nieco pomysł zaprezentowania go w lutym. Film pojawił się na platformie streamingowej.

- "Listy do M." kojarzą się z takim rytuałem, że zbliżają się święta Bożego Narodzenia, krążymy po galerii handlowej. Wydawało się, że czwarta część powtórzy sukces poprzedników - mówi krytyk. - Więc kiedy producenci najpierw wstrzymali premierę, to wydawało się, że przełożą ją na listopad 2021. Jednak zdecydowano się na ruch ciekawy. Film zadebiutował 1 lutego na serwisie streamingowym. Może pomyślano, że luty to Walentynki, a w sumie "Listy do M." są o miłości, więc może się uda jedno z drugim połączyć.

Źr. YouTube/Kino Helios Polska/ Listy do M.4 - trailer

Jak mówi gość Kasi Dydo, w filmie najlepiej sprawdzają się weterani serii. Piotr Adamczyk i Agnieszka Dygant, jako wiecznie skłócone małżeństwo, które nie potrafi bez siebie żyć, i Tomasz Karolak, jako rodzimy Mikołaj. - Mają najwięcej chemii i werwy, a ich przygody są najzabawniejsze - opowiada. - Ten film w czasie świątecznym braliśmy z dobrodziejstwem inwentarza. W momencie, gdy żyjemy w rzeczywistości pandemicznej, a święta są już za nami, to ogląda się trochę dziwnie.

W audycji mówiliśmy również o nowym projekcie twórców "Faworyty", którzy pracują nad filmem "Biedne istoty", która jest wariacją na temat klasyki powieści gotyckiej "Frankensteina ".

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy, filmweb.pl)

Data emisji: 05.02.2021

Godzina emisji: 10.15

aw

Czytaj także

Premiery filmowe: "Narodziny gwiazdy", "Grinch", "Over the Limit"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 16:00
Grinch powraca, by znów zepsuć wszystkim ten szczególny świąteczny czas. Tym razem jest animowany i mówi głosem Benedict Cumberbatch.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa rzeczywistość w "Dekalogu" Kieślowskiego. Mija 30 lat od premiery

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 18:50
W grudniu tego roku minie 30 lat od premiery telewizyjnej serii "Dekalog" w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Dziesięcioodcinkowy cykl stał się jednym z najważniejszych w dorobku filmowym reżysera i najczęściej komentowanym w zagranicznych mediach.
rozwiń zwiń