Polish Art Now. Kolekcjoner Michał Borowik o inwestowaniu w sztukę

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 16:00
- W pandemii ludzie szukają bezpiecznej przystani dla swoich środków. Rosną ceny złota oraz dzieł sztuki - opowiada kolekcjoner Michał Borowik. - Sztuka współczesna charakteryzuje się tym, że na razie jest w przystępnej cenie. Trzeba tylko wiedzieć, w których artystów zainwestować. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Sandra_M.jpg

Zobacz
sztuka galeria wystawa 1200.jpg
Na ten wzrost rynek sztuki czekał od lat

Osobom, które stawiają pierwsze kroki w tej dziedzinie rozmówca Oli Jasieńskiej zaleca przede wszystkim ostrożność. - Pojawiają się dzieła o zawyżonej cenie, więc przed zakupem warto zweryfikować na portalach aukcyjnych ile dana rzecz jest naprawdę warta - wyjaśnia. - Nie inwestowałbym ślepo w nazwisko, nawet jeśli dany twórca jest w tej chwili bardzo modny. To, co ja praktykuję i co polecam, to kupowanie sztuki, która nam się podoba - dodaje. 

Posłuchaj
22:02 [CZWORKA]Tedy po Trendy 29 listopad 2020 sztuka.mp3 Kolekcjoner Michał Borowik o akcji Polish art Now (Tędy po Trendy/Czwórka)

Czytaj również
Banksy1200.jpg
Ganksy. Sztuczna inteligencja kopiuje dzieła Banksy'ego

Michał Borowik jest także inicjatorem akcji Polish Art Now, o której mówi się "sztuka solidarności". - To ogólnopolski, niezależny ruch wsparcia twórczyń i twórców kultury w trakcie trwania pandemii koronawirusa - wyjaśnia gość Czwórki. - Galerie i muzea są zamknięte, wystawy odwołane, nie odbywają się także aukcje ani targi sztuki. Wielu artystów ma naprawdę trudną sytuację finansową. Dlatego postawiłem sobie za cel wypromować ich sztukę w sieci za pomocą specjalnie stworzonego profilu Polish Art Now.   

Posłuchaj także:

Zobacz
shutterstock_1200 luwr.jpg
Francja zwróci byłym koloniom skradzione dzieła sztuki

Głownym kanałem komunikacyjnym jest konto na Instagramie, ale działania wspierające akcję toczą się równolegle na profilach w innych mediach społecznościowych. - Według litery prawa definicja słów "twórca, artysta" kończy się na zawodzie fotografa, ale zawiera m.in. treserów dzikich zwierząt. Nie ma natomiast reprezentantów sztuk wizualnych. Chciałbym, żeby ruch Polish Art Now miała także wpływ na zmiany systemowe w przepisach - dodaje Borowik. 

***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzi: Ola Jasińska - Klimaszewska

Gość: Michał Borowik (kolekcjoner sztuki, autor profilu Polish Art Now na Instagramie)

Data emisji: 28.11.2020

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Szymon Hołubowski. Malarz, idealista, wieczny marzyciel

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2017 15:15
Szymon Hołubowski - jak sam o sobie mówi - kocha kolory, ich połączenia i zacieranie abstrakcji. - Mam coraz więcej inspiracji - opowiadał w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klaudia Mańko: potrzeba malowania była we mnie od zawsze

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 15:05
- Kolor to jeden z podstawowych sposobów wyrażania emocji - mówi studentka V roku malarstwa na ASP w Warszawie. - W moim malarstwie jest bardzo ważny. Często robię to bardzo intuicyjnie. To do mnie przychodzi. Obrazy pojawiają się w głowie. Na tym polega magia - dodaje. 
rozwiń zwiń