Świat insta: Dariusz Wolski i zdemaskowane blogerki

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 14:00
W poniedziałek ogłoszono nominacje do Oscarów 2021. Wśród wyróżnionych znalazł się polski operator filmowy. Dariusz Wolski, za zdjęcia do filmu "Nowiny ze świata". Sprawdzamy, co się dzieje na jego profilu na instagramie.  
Oscary uchodzą za najcenniejszą statuetkę przyznawaną w świecie filmowym
Oscary uchodzą za najcenniejszą statuetkę przyznawaną w świecie filmowymFoto: Shutterstock/Featureflash Photo Agency

Andy Warhol.jpg.663 x 364.jpg
Andy Warhol – mistrz pop-artu

Dariusz Wolski o swojej pracy mówi tak: "nie musisz mówić świetnie w danym języku, najważniejszy jest język wizualny, który jest międzynarodowy". To motto z pewnością pomogło mu na początku pracy w USA, a w Los Angeles pracuje już od wielu lat. 

Wczoraj wieczorem w "relacje" swego profilu na Instagramie operator wrzucił wyrazy radości, udostępnił przesłane mu gratulacje. To pierwsza nominacja Dariusza Wolskiego do tej najbardziej prestiżowej nagrody filmowej. 

Na oficjalnym profilu twórcy znajdziemy migawki z filmów, do których kręcił zdjęcia, poznamy przyjaciół operatora, miejsca, które chce uwiecznić, ale też opowieści o pracy. 

Radosław Śmigalski, szef Państwowego Instytutu Filmowego w rozmowie z Olą Jasińską tak skomentował nominację dla Dariusza Wolskiego. - Potwierdził fenomenalną jakość polskich operatorów filmowych. Polska szkoła operatorska po raz kolejny dostała potwierdzenie międzynarodowe. Ola Jasińska serfując po instagramie trafiła na jeden z najpopularniejszych w ostatnim czasie profili: Shit blogers post. Jego założyciele prześwietlają najsłynniejsze blogerki i demaskują ich modowe pomysły. 

- Osoby prowadzące ten profil zestawiają ze sobą posty różnych blogerek, ponieważ "wydawało im się, że już to gdzieś widzieli" - opowiada Aleksandra Zawadzka, dziennikarka elle.pl. - Okazuje się, że mieli rację. Eksperyment dowiódł, że zdjęcia publikowane na wielu kontach to kalka: takie same stylizacje, układane na stoliku książki, kawa biżuteria, identyczne kadry, takie same pozy - wymienia. 

Bez wątpienia profil demaskuje oryginalność blogerek, które można było zwykle zobaczyć w pierwszych rzędach na pokazach mody. Czy to szara kurtka w kratę, czy mokasyny czy szklanki, pościel albo kosmetyki - stylizacje są identyczne. Każdy post składa się ze zdjęć z kilku popularnych blogów. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Aleksandra Jasińska 

Data emisji: 18.03.2021

Godzina emisji: 11.37

pj

Czytaj także

Szymon Hołubowski. Malarz, idealista, wieczny marzyciel

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2017 15:15
Szymon Hołubowski - jak sam o sobie mówi - kocha kolory, ich połączenia i zacieranie abstrakcji. - Mam coraz więcej inspiracji - opowiadał w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polish Art Now. Kolekcjoner Michał Borowik o inwestowaniu w sztukę

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 16:00
- W pandemii ludzie szukają bezpiecznej przystani dla swoich środków. Rosną ceny złota oraz dzieł sztuki - opowiada kolekcjoner Michał Borowik. - Sztuka współczesna charakteryzuje się tym, że na razie jest w przystępnej cenie. Trzeba tylko wiedzieć, w których artystów zainwestować. 
rozwiń zwiń