Aurora czeka na najlepszych dramaturgów. Kto ma szansę ją dostać?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 12:50
Teatr Polski w Bydgoszczy jako organizator Festiwalu Prapremier na początku stycznia powołał międzynarodową nagrodę dramaturgiczną. "Aurora. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy" będzie przyznawana za wybitny dramat współczesny. Konkursowe teksty można nadsyłać już tylko do 15 kwietnia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Fer Gregory

W konkursie nie ma ograniczeń wiekowych, więc zapraszamy licealistów, studentów oraz uznanych dramatopisarzy Julia Holewińska

- Wierzymy, że dziś, 30 lat po transformacji ustrojowej, Polska, w tym Bydgoszcz może stać się swoistym centrum współczesnego teatru i dramatu - przekonuje Julia Holewińska, wicedyrektorka Teatru Polskiego w Bydgodzczy. - W ciągu tych trzech dekad polski teatr był zapatrzony na to, co dzieje się na scenach na Zachodzie, zwłaszcza w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Inspirował się tamtejszymi estetykami, tematami i tekstami, jednocześnie pomijając swoje korzenie i szukanie inspiracji w regionie. Wraz z dyrektorem Teatru Polskiego, Wojciechem Farugą chcielibyśmy zmienić ten kierunek i postawić w centrum zainteresowania naszą tradycję - dodaje rozmówczyni Oli Jasińskiej.

Posłuchaj
09:30 CZWÓRKA Stacja Kultura - konkurs Aurora 07.04.2021.mp3 "Aurora. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy" - szczegóły konkursu na najlepszy dramat współczesny (Stacja Kultura/Czwórka)

Aurora to z jednej strony symbol zorzy polarnej, świtu i odnowy, z drugiej zaś to symbol rewolucji - idee bliskie Teatrowi Polskiemu Julia Holewińska i Wojciech Faruga 

Według tej formuły Festiwalu Prapremier będzie patrzeć na Wschód, gdzie teatralnie, ale i społecznie i politycznie dzieje się obecnie wyjątkowo dużo. - Wschód rozumiemy tu w dwójnasób: terytorialnie i geopolitycznie, ale także jako początek, odnowę, powołanie do życia. Wschód to ferment, przenikanie się kultur, religii, systemów politycznych - mówi gość Czwórki. - Wschód to wreszcie tygiel, w którym kotłują się ze sobą narodowe racje, tradycje, często wzajemnie wykluczające się idee, to miejsce, gdzie pytania o kondycję człowieka, narodowość, przynależność, prawdę historyczną i społeczną są wciąż żywe i stają się tematem dla twórców teatralnych, w szczególności zaś dla dramatopisarek i dramatopisarzy.

Posłuchaj także:

Po raz pierwszy "Aurora. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy zostanie wręczona podczas XX. edycji Festiwalu Prapremier. Teksty na konkurs można nadsyłać do 15 kwietnia 2021 roku.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Aleksandra Jasińska

Data emisji: 07.04.2021

Godzina emisji: 11.15

kul

Czytaj także

"Wstyd". Doświadczanie emocji w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 16:00
- Przekazywany z pokolenia na pokolenie wstyd funkcjonuje inaczej w zależności od sytuacji, w której znajduje się danei pokolenia - opowiada Olga Drygas z Nowego Teatru i zaprasza na premierę nowego spektaklu Małgorzaty Wdowik "Wstyd".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aktorki zabierają głos - spektakl o przekraczaniu granic

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 15:30
- Jakiś czas temu w mediach przetoczyła się fala bulwersujących publikacji na temat mobbingu, molestowania i przemocy w polskich teatrach - mówi reżyser spektaklu Magdalena Łazarkiewicz. - W kontaktach ze studentkami zorientowałam się, że to jest temat, który mocno je dotyka, a który jest ewidentnie nieprzepracowany.
rozwiń zwiń