"Każdy ma swoje lato" - o dojrzewaniu w promieniach słońca

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 14:15
"Każdy ma swoje lato" to wyróżniona na Festiwalu w Gdyni 2020 kameralna opowieść o młodzieńczym buncie, pierwszej miłości, rozstaniach, bólu serca, nostalgii i głęboko skrywanych rodzinnych tajemnicach. Reżyser akcję tej historii umieścił w Trzebini, swym rodzinnym mieście, ale jak zaznacza, nie jest to opowieść autobiograficzna. 
Kadr z filmu Każdy ma swoje lato
Kadr z filmu "Każdy ma swoje lato"Foto: mat.prasowe

sandra drzymalska pap 1200.jpg
Sandra Drzymalska: rola to "skóra", którą wypełniam swoją duszą

- Na pewno "Każdy ma swoje lato" ma jakiś rys nostalgiczny, o czym też zauważają krytycy - przyznaje Tomasz Jurkiewicz, reżyser obrazu. - Trzebinia i małe miasta wyglądają trochę inaczej niż wyobrażają je sobie mieszkańcy wielkich miast. Tam życie troszkę wygląda mniej nowocześnie niż w reklamach i wszędzie dookoła - dodaje. 


Posłuchaj
15:23 czwórka stacja kultura 17.03.2021 tomasz jurkiewicz.mp3 O filmie "Każdy ma swoje lato" opowiada reżyser, Tomasz Jurkiewicz (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- Wraz z Weroniką Bilską, operatorką, portretowałem takie miejsca, które są mi bliskie, po których włóczyłem się będąc nastolatkiem czy dwudziestoparolatkiem, które dla mnie zawsze miały dużo klimatu w sobie, pozytywnych uczuć, np. kominy elektrowni Siersze, które oglądaliśmy jeżdżąc tam po szkole. Myślę, że te kominy niosły dla nas dużo wolności - zdradza gość Kasi Dydo. 

Tematem tej debiutanckiej fabuły jest też dojrzewanie, które zdaniem reżysera dotyczy wszystkich czterech głównych bohaterów. - Dojrzewanie to etap, który nieustannie się przeżywa. Nie tylko nasz główny bohater, 17-latek dojrzewa, dojrzewają też pozostałe postaci - opowiada. - Dojrzewa Mirek, mama Mirka, jego dziadek i Agata, dziewczyna, w której Mirek się zakochuje - wymienia. 

Bohaterów poznajemy w momencie, gdy rodzina Mirka niezbyt dobrze ze sobą się dogaduje. - To rodzina dotknięta chorobą, dziadek choruje na Alzheimera. Pewnie się kochają ale niekoniecznie potrafią to pokazać - przyznaje reżyser. - W wakacje Mirek zaczyna praktyki w masarni, jego mama, kościelna organistka, organizuje oazę. Mirek musi opiekować się dziadkiem, wszędzie go ze sobą zabierać. Wtedy pojawia się Agata, 22-23-latka, która przyjeżdża na oazę gotować wegetariańskie dania. Mirek i dziadek zauroczają się dziewczyną. Dla dziadka to powrót do przeszłości, dla Mirka fascynacja z innego świata. Mama chłopaka zostaje największym wrogiem Agaty, która nie może się dostosować do wartości które królują na oazie - zdradza. 

kino 1200.jpg
Polacy kochają komedie, ale nie znoszą tych romantycznych

Posłuchaj także:

W rolach głównych widzimy dwoje bardzo młodych aktorów: Sandrę Drzymalską i Nicolasa Przygodę. - Wyszedłem od Sandry, którą znałem wcześniej - grała w moim spektaklu teatru telewizji - opowiada gość Czwórki. - Gdy myślałem o Agacie to zwróciłem się do Sandry, jej odpowiedź na propozycję zagrania tej roli była niemal natychmiastowa - dodaje.

Następnym zadaniem było znalezienie aktorskiego partnera Agaty. Tomasz Jurkiewicz uparł się, by zagrał go naturszczyk. W celu jego odnalezienia poszukiwania trwały w całej Polsce m.in. na kursach aktorskich. - Po castingach wybraliśmy sześć osób. Dla nich zorganizowaliśmy spotkanie z Sandrą - wspomina reżyser. - To było przykre doświadczenie dla mnie jako reżysera. Sandra wszystkich tych chłopców rozłożyła na łopatki, ona była już głęboko w emocjach Agaty, chłopcy się zawstydzili - dodaje. 

Film miał swoją premierę 12 marca, wciąż można go oglądać w kinach, w tych województwach, w których nie obwiązuje lockdown. 

AuroraFilmsPl/Każdy ma swoje lato - zwiastun (premiera kinowa 12 marca 2021)


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Tomasz Jurkiewicz (reżyser)

Data emisji: 17.03.2021

Godzina emisji: 11.14

pj

Czytaj także

Świat filmu w pandemii. Co oglądamy i na co czekamy?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 11:17
Tęsknimy za kinem, nowościami, premierami na srebrnym ekranie, ale filmowcy nie próżnują. Trwają prace nad serialem "Atomówki", filmem "House of Gucci", a online możemy oglądać "Cherry: niewinność utracona". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komu Oscary, komu? Kameralne produkcje i polskie akcenty

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 11:39
Wiemy już, kto 25 kwietnia 2021 roku powalczy o najważniejsze nagrody przemysłu filmowego. Przyglądamy się nominacjom tropimy polskie "akcenciki". 
rozwiń zwiń