Biomimikra. Jak natura inspiruje artystów?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 15:00
Poidełka dla owadów, domki dla trzmieli, hotel dla pszczół, łapacze deszczu i powietrzna katarynka - to prace studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, które można oglądać w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. 
zdjecie ilustracyjne
zdjecie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Zobacz
dzieci las 1200 susanlu4esm pixabay.jpg
"Nature is my Homeland". Świadomość ekologiczna sztuki

Założeniem projektu "Projektowanie inspirowane naturą" było stworzenie mebla lub konstrukcji inspirowanej roślinami w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. W przygotowaniu wystawy brali udział studenci z Pracowni Projektowania Ceramiki Bartłomieja Mejora oraz Eksperymentalnej Pracowni Drewna Pawła Jasiewicza. - Choć prezentowane prace nazywamy prototypami, to są to bardzo zaawansowane projekty - mówi Izabela Kuzyszyn, edukatorka z Ogrodu Botanicznego. - Dom dla pszczół murarek czy dla pogromców mszyc to piękne ceramiczne formy, które właściwie są już ukończone. 

Posłuchaj
04:04 CZWÓRKA Stacja Kultura - kultura natury - 23.06.2021.mp3 Sztuka czerpie z natury. O wystawie studentów warszawskiej ASP (Stacja Kultura/Czwórka) 

Zobacz
ekologia 1200.jpg
Zanurz się w lesie. "Dla zdrowia i dla relaksu"

Na wystawie zobaczymy także łapacz deszczu. - To konstrukcja, która służy łapaniu wody. Składa się z kilku elementów, z których każdy przenosi deszczówkę o poziom niżej, a na końcu nawadnia ona grządkę - tłumaczy rozmówczyni Oli Opali. - Ta praca była inspirowana lotosem - rośliną, w której w centrum liścia zbiera się woda. Konstrukcja ma trzy metry wysokości i stoi w samym środku Działu Pnączy.

Posłuchaj także:

Zobacz
shutterstock łąka koniczyna 1200.jpg
"Dzika kuchnia" na talerzu - poszalej z naturą

Niesamowite wrażenie robią również "ucho lasu" czy siedziska mocowane do pnia drzew, których można użyć również do wejścia na koronę drzewa. - Ciekawym rozwiązaniem jest również waporyzator ziołowy, czyli naczynie inspirowane formą roślinną, w której umieszczamy susz. Następnie podgrzewamy naczynie i czekamy aż susz zacznie wydzielać zapach - opowiada gość Czwórki. - To nie jest nasza pierwsza współpraca ze studentami ASP. W zeszłym roku, kiedy przewrócił się nasz pomnik przyrody - buk "prof. Andrzeja Batko" - drewno, które z niego pozostało, przekazaliśmy Wydziałowi Rzeźby.

Wystawę "Projektowanie inspirowane naturą" można oglądać do 27 czerwca 2021 roku. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Aleksandra Opala

Data emisji: 23.06.2021

Godzina emisji: 10.40

kul

Czytaj także

Dobry Wzór - cieszy oko, ułatwia życie, nie rujnuje portfela

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 14:30
Dobry Wzór to znak, którym Instytut Wzornictwa Przemysłowego co roku nagradza dobrze zaprojektowane produkty dostępne na polskim rynku. - Jeśli chcesz kupić stół z krzesłami, to my pokażemy ci palcem który i wytłumaczymy dlaczego - opowiada Katarzyna Rzehak, dyrektor Działu Kreatywnego i PR IWP.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwierzęta w kulturze. Utracona więź ze znaczeniami

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 14:45
Relacja człowieka ze zwierzęciem to związek, który towarzyszy nam od początku istnienia naszego gatunku. Zwierzęta były dla nas zarówno bóstwami, jak i pokarmem. Jednocześnie człowiek je czcił i na nie polował.
rozwiń zwiń