Alicja Wróblewska i "małe cieszotki", które psują świat

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 16:00
Alicja Wróblewska jest fotografką i autorką krótkich form filmowych. W swojej twórczości komentuje zjawiska współczesnego świata, szczególną uwagę poświęcając ekologii. Od projektu "GUI" rozpoczęła się jej przygoda ze świadomym podejściem do otaczającej nas rzeczywistości.  
Audio
  • Sztuka (nie)zaangażowana Alicji Wróblewskiej (Ratujemy świat/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: birgl/Pixabay.com

Czytaj także
ubrania 1200.jpg
Chemiczna odzież. Co truje w naszych ubraniach?

Teoria "małych cieszotek"

- "Gui" pochodzi z języka esperanto i oznacza ono przedmiot, który sprawia nam niepohamowaną radość - opowiada rozmówczyni Kasi Dydo. - Te rzeczy nie mają narodowości. Są produktem globalnym. Wytwarzają ogólnoświatowy język poczucia zadowolenia i zabawy i jednocześnie są poważnym zagrożeniem dla środowiska i pogłębiającego się bezrefleksyjnego konsumpcjonizmu - dodaje.

Nie daj się uwieść jednorożcowi

"GUI" to cykl rzeźb wykonanych z ładnych bibelotów, które można kupić np. w chińskich marketach. - Trudno jest nam przejść obojętnie obok kolorowego piórnika, dmuchanego flaminga albo pluszowego jednorożca. Tymczasem są to rzeczy całkowicie nam zbędne - mówi Alicja Wróblewska.

Czytaj także
Anna Pięta Kasia Dydo 1200.jpg
Anna Pięta: bycie poza fast fashion czyni cię buntownikiem

Sztuka zaangażowana? Wystarczy, że zmieni nas

Artystka przyznaje, że nie chce definiować swojej działalności artystycznej jako zaangażowanej. - Robię to, co jest po drodze z moim sposobem myślenia i patrzenia na świat. Czy jest to zaangażowane? To już pytanie to odbiorców. Dla mnie ważne jest to, żeby moje prace niosły jakąś wartość, żeby doprowadzały do zmiany - podsumowuje.  

Co oprócz "małych cieszotek" interesuje artystkę? Jak powstały "Rafy"? Na czym polega "intensywność w fotografii"? O tym m.in. w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Alicja Wróblewska (fotografka, reżyserka)

Data emisji: 31.12.2019

Godzina emisji: 14.18

kul/pg

Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomarańcze na polskich ulicach i pożegnanie z bananem?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 13:39
Brak śniegu, wysoka temperatura - za kilkanaście lat, przez skutki ocieplenia klimatycznego, będzie można sadzić w ogrodach owoce egzotyczne. I to wcale nie musi być dobra wiadomość. 
rozwiń zwiń