"...Idź" - przesłanie Herberta na wystawie w CSW Zamek Ujazdowski

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 22:06
- Jacek Adamas nazwał w jednej z rozmów czytanie Herberta graniem w gry komputerowe, ponieważ jest to zdobywanie kolejnych poziomów wtajemniczenia i zdobywanie kolejnych leveli - mówi w Czwórce kurator wystawy Marcel Skierski. 
Wystawa ...Idź - Jacek Adamas w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie
Wystawa "...Idź" - Jacek Adamas w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie Foto: Bartosz Górka


W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie można oglądać wystawę inspirowaną poezją Zbigniewa Herberta. "...Idź" Jacka Adamasa dosłownie wydobywa słowa Herberta na światło dzienne, podejmując problem ich aktualności w obecnym kontekście społecznym i w odniesieniu do indywidualnej recepcji twórczości poety. 


Posłuchaj
09:22 Czwórka/Stacja Kultura- "...Idź" Jacek Adamas 17.08.2021.mp3 Marcel Skierski z CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie opowiada o wystawie "...Idź" Jacka Adamasa (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Celem wystawy "...Idź" jest pokazanie twórczego dialogu między pracami Jacka Adamasa - autora instalacji artystycznych i inicjatora akcji partycypacyjnych w przestrzeni publicznej - a poezją Zbigniewa Herberta. Artysta krytycznie ujmuje recepcję dziedzictwa Herberta, sprowadzonego najczęściej do dźwięczących w uszach każdemu Polakowi pustych sloganów, w większości przyjmowanych bezrefleksyjnie i pozostających bez wpływu na otaczającą nas rzeczywistość.

 - Herbert znajduje się w obszarze zainteresowań artysty od niedawna. Przed pandemią Jacek Adamas wpadł na pomysł odlewania w betonowych płytach fragmentów "Przesłania Pana Cogito" Zbigniewa Herberta - opowiada Marcel Skierski. - Jacek sukcesywnie je odlewał i szukał miejsca do ich zaprezentowania. Pokazał nam te płyty, a myśmy się nimi zainspirowali i udostępniliśmy przestrzeń galeryjną, do której trzeba było  zbudować swojego rodzaju scenografię. Tak to się wszystko zaczęło.


Muzeum Narodowe 1200 shutterstock.jpg
W Narodowym nie ma nudy. Sztuka na leżakach i nie tylko

Zobacz także:


Jak tłumaczy rozmówca Kasi Dydo interpretacja tytułu należy do widzów. - Wolę podsuwać pewne tropy. "...Idź" jest to oczywiście ostatnie słowo z "Przesłania Pana Cogito". Cała fraza brzmi "Bądź wierny. Idź" - wyjaśnia. - Po wielu sporach zdecydowaliśmy się skrócić tytuł wystawy do samego "...Idź". Można to różnorako interpretować, ale jest to najbardziej elementarne przesłanie, jakie można wydobyć z tego wiersza, a jak to zinterpretują nasi widzowie, zostawiam po ich stronie.

Marcel Skierski zdradza, że wystawa nie jest typową ekspozycją prezentującą poezję. - Jeśli przyjdzie ktoś bez wiedzy, że wystawa opowiada o Zbigniewie Herbercie, to może na początku się nie domyślić - opowiada. - W tym gąszczu znaczeń ciężko od razu Herberta wydobyć. Na wystawie znajdziemy komiksy, muzykę techno, rzeźby, więc poezji jest tam pozornie mało. Trzeba trochę pochodzić i samemu poezję wydobyć. Artysta angażuje widza, żeby podjął wysiłek. Do tego można też odnieść tytułowe "...Idź", żeby zacząć iść i podjąć wysiłek myślenia.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Marcel Skierski (kurator wystawy)

Data emisji: 17.08.2021

Godzina emisji: 11.08

aw

Czytaj także

Henry Moore - buntownik, rzeźbiarz, architekt otoczenia

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 16:10
Po ponad 20 latach prace klasyka nowoczesnej rzeźby powróciły do Krakowa. W tamtejszym Muzeum Narodowym rozpoczęła się niezwykła wystawa-spacer "Moc natury. Henry Moore w Polsce".
rozwiń zwiń